Logo Polskiego Radia
Print

May: potrzebny przegląd planów walki z terrorystami

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.06.2017 18:40
Premier oświadczyła, że Brytyjczycy muszą powiedzieć "dość" radykalnej ideologii, a przy tym zachować solidarność
Brytyjska premier Theresa MayBrytyjska premier Theresa MayPAP/EPA/LUKE MACGREGOR / POOL

Premier Wielkiej Brytanii mówi o konieczności zniszczenia radykalnego islamu - ideologii wspólnej dla terrorystów, odpowiedzialnych za ostatnie zamachy w jej kraju. Theresa May wzięła udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego Cobra, zwołanym po nocnym ataku w centrum Londynu, w którym zginęło 7 osób.

W specjalnym wystąpieniu premier podkreśliła, że zamachy z ostatnich miesięcy łączy "jedna, zła ideologia islamskiego ekstremizmu, która propaguje nienawiść, rodzi podziały i promuje sekciarstwo". Jak mówiła Theresa May, pokonanie tej ideologii, będącej wypaczeniem islamu i prawdy, jest "jednym z największych wyzwań naszych czasów".

Premier zastrzegła przy tym, że zwalczanie ekstremizmu islamskiego nie powinno się odbywać tylko przez działania wojskowe, ale poprzez przekonywanie ludzi, że zachodnie wartości są lepsze od tych, które głoszą "zwolennicy nienawiści".

Premier zaznaczyła, że konieczne jest wzmocnienie walki z terroryzmem w Internecie. Zasugerowała także, że potrzebny jest przegląd brytyjskich planów walki z terrorystami, tak, by nadążały one za zmieniającą się naturą zagrożenia, które staje się coraz bardziej nieuchwytne.

Theresa May oświadczyła, że teraz Brytyjczycy muszą powiedzieć "dość" radykalnej ideologii, a przy tym zachować solidarność w trudnych chwilach. "Musimy trzymać się razem. Zjednoczeni pokonamy naszych wrogów" - mówiła premier.

W zamachu terrorystycznym w Londynie zginęło siedem osób - poinformowała szefowa tamtejszej policji. Cressida Dick potwierdziła, że ataku dokonali trzej napastnicy, którzy przed północą wjechali ciężarówką w tłum na London Brigde w centrum miasta, po czym przenieśli się na Borough Market, gdzie atakowali nożami.

Szefowa londyńskiej policji Yardu zapewniła, że w śledztwo w sprawie nocnego zamachu zaangażowano znaczące siły. - Naszym priorytetem jest obecnie współpraca z kolegami z Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Terroryzmowi, a także z wywiadem i innymi służbami bezpieczeństwa w celu ustalenia szczegółów dotyczących tożsamości osób, które dokonały zamachu i tych, którzy go przygotowali - powiedziała Cressida Dick.

Dick oświadczyła, że uważa sytuację za opanowaną. Funkcjonariusze przeszukują jednak rejon zamachu, aby znaleźć wszystkich poszkodowanych i upewnić się, że żaden ze sprawców nie pozostaje na wolności. Cressida Dick podziękowała funkcjonariuszom służb, którzy robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i gościom Londynu.

Podkreśliła, że policjanci zabili terrorystów po ośmiu minutach od otrzymania informacji o ataku. Dodała, że liczba policjantów patrolujących stolicę Wielkiej Brytanii została zwiększona. Na ulicach Londynu pojawili się również żołnierze. Dwie stacje metra w pobliżu miejsc, w których zaatakowali terroryści są zamknięte. Służby sprawdzają i zabezpieczają okolice London Brigde i Borough Market.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt