Logo Polskiego Radia
Print

Nowy budżet USA: "Nowa podstawa wspaniałości Ameryki"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 23.05.2017 17:00
Założenia budżetu USA: będzie obniżka podatków, ograniczenie programów społecznych i wzrost wydatków wojskowych
pixabay.com/Public Domain CC0

Duża obniżka podatków, ograniczenie programów społecznych i wzrost wydatków wojskowych - to założenia przyszłorocznego budżetu prezydenta Donalda Trumpa. Dokument ten, zatytułowany "Nowa podstawa wspaniałości Ameryki", Biały Dom przekaże we wtorek do Kongresu.

Budżet Donalda Trumpa odzwierciedla jego obietnice wyborcze. Poza znaczną obniżką podatków przewiduje 10% wzrost wydatków wojskowych oraz 2,6 miliarda więcej na ochronę granic. Większość tej kwoty stanowią fundusze na rozpoczęcie budowy muru na granicy z Meksykiem.

Propozycje prezydenta Trumpa dotkną mniej zamożnych Amerykanów. Projekt jego budżetu zakłada ograniczenie o 800 miliardów dolarów w ciągu najbliższej dekady wydatków na program zdrowotny dla najuboższych - Medicaid.

O 200 miliardów mają zostać obcięte wydatki na kartki żywnościowe dla osób biednych a 76 miliardów mniej zostanie przeznaczone na programy pomocy niepełnosprawnym, z których korzystają miliony osób. Przedstawiciele Białego Domu mówią, że po raz pierwszy od dawna budżet jest konstruowany z myślą o tych, którzy płacą podatki a nie tylko tych, którzy korzystają z pomocy państwa. Eksperci powątpiewają jednak czy dokument w takim kształcie uda się uchwalić zwracając uwagę, że cięcia które proponuje Donald Trump uderzają w dużym stopniu w jego bazę wyborczą.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt