Logo Polskiego Radia
Print

MSZ: minister Witold Waszczykowski z wizytą w Japonii

IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.05.2017 19:07
Szefowie MSZ Polski i Japonii ‎podpisali Plan Działania na lata 2017-2020 ws. strategicznego partnerstwa
Witold Waszczykowski z ministrem Fumio KishidąWitold Waszczykowski z ministrem Fumio KishidąFOT. M.JASIULEWICZ/MSZ

Perspektywy zacieśniania współpracy politycznej i gospodarczej między Japonią a Polską, Grupą Wyszehradzką i Unią Europejską były w czwartek tematem rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishidy w Tokio.

Jak poinformował MSZ w komunikacie, podczas spotkania szefowie MSZ podpisali ponadto Plan Działania na lata 2017-2020 na rzecz implementacji ustanowionego w 2015 r. partnerstwa strategicznego między Polską a Japonią. Dokument ten stanowić ma "podsumowanie istniejących form współpracy między administracją, biznesem i środowiskami naukowymi i akademickimi obu krajów" oraz wskazywać na "nowe inicjatywy w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych w 2019 roku".

W rozmowie z Kishidą Waszczykowski zwrócił uwagę na fakt, że Polska i Japonia obchodzą w tym roku sześćdziesięciolecie odnowienia stosunków dyplomatycznych. "Z Japonią łączy nas więcej, niż mogłoby się wydawać: długa historia współpracy, wzajemna sympatia i szacunek oraz wspólne interesy polityczne i gospodarcze. Podzielamy wiele ocen odnośnie wyzwań współczesnego świata" – powiedział minister cytowany w komunikacie.

Jak podkreśliło biuro prasowe resortu dyplomacji, wizyta Waszczykowskiego w Japonii jest "pierwszym tej rangi wydarzeniem od podniesienia dwa lata temu wzajemnych relacji do poziomu partnerstwa strategicznego".

Jak podano w komunikacie, w trakcie spotkania Waszczykowski poruszył również‎kwestie polsko-japońskich relacji gospodarczych, w tym japońskich inwestycji w Polsce oraz dwustronnej wymiany handlowej, a także współpracy pomiędzy Japonią a UE i Grupą Wyszehradzką. Szef polskiej dyplomacji przekonywał Kishidę do zwiększenia japońskiej aktywności w Polsce i jej regionie. Japoński minister - według przekazanych w komunikacie informacji - wyraził natomiast "zainteresowanie rozwojem współpracy gospodarczej i politycznej z Polską". Kishida przyjął również zaproszenie Waszczykowskiego do złożenia wizyty w Warszawie.

Rozmowy o Brexicie i Korei Północnej

Wśród tematów rozmów ministrów znalazły się również Brexit i kwestia Korei Północnej oraz współpraca polsko-japońska na forum organizacji wielostronnych, zwłaszcza ONZ - zrelacjonowano w komunikacie. Wskazano w tym kontekście, że Japonia sprawuje obecnie po raz jedenasty funkcję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyni ją "najczęściej wybieranym państwem do Rady Bezpieczeństwa".

Według relacji MSZ szef polskiej dyplomacji otworzył w czwartek ponadto seminarium poświęcone perspektywom współpracy polsko-japońskiej w dziedzinie energii, zatytułowane "Paliwa Alternatywne w transporcie – potencjalne obszary współpracy między Polską a Japonią". Jak zaznaczono, w spotkaniu zorganizowanym w ambasadzie RP w Tokio uczestniczyli przedstawiciele polskich i japońskich ministerstw gospodarki, sektora energetycznego i wydobywczego oraz instytutów badawczych i uczelni wyższych.

Spotkanie z następcą cesarskiego tronu

Na piątek Waszczykowski ma z kolei zaplanowane m.in. spotkanie z następcą cesarskiego tronu, księciem Naruhito. Rozmówcy poruszą kwestie polsko-japońskiej współpracy kulturalnej oraz obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, które będą miały miejsce w 2019 roku.

Obecny cesarz, 83-letni Akihito, zasygnalizował w wygłoszonym latem ubiegłego roku orędziu telewizyjnym, że chciałby abdykować. W wystąpieniu cesarz nie użył jednak słowa "abdykacja", gdyż ustąpienia monarchy z tronu nie przewiduje konstytucja Japonii. Obecne prawodawstwo dopuszcza wyłącznie pośmiertną sukcesję.

Japonia jest najstarszą monarchią świata; wiarygodne informacje o pierwszych cesarzach pochodzą z VII-V wieku p.n.e., przy czym na tronie od początku zasiada wciąż ta sama dynastia Yamato. Cesarz Japonii pozbawiony jest jakiejkolwiek władzy politycznej, ale spoczywa na nim wiele obowiązków ceremonialno-religijnych, a także zadań zlecanych przez rząd. Według agencji Kyodo spośród dotychczasowych 125 cesarzy, mniej więcej połowa abdykowała, jednak ostatni raz taki przypadek miał miejsce prawie 200 lat temu.

PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt