Logo Polskiego Radia
Print

Szef MSZ rozpoczyna oficjalną wizytę w USA

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.04.2017 09:11
  • Minister Witold Waszczykowski z wizytą w USA.mp3
  • Dr Paweł Kowal o wizycie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w USA.
Minister Witold Waszczykowski będzie rozmawiał m.in. z Rexem Tillersonem o katastrofie smoleńskiej
Міністр закордонних справ Польщі Вітольд ВащиковськийМіністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковськийmsz.gov.pl

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski składa dziś oficjalną wizytę w Waszyngtonie. Jej głównym punktem będzie spotkanie z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem.

Rozmowa Witolda Waszczykowskiego z Rexem Tillersonem będzie pierwszym spotkaniem szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych od czasu powołania rządu Donalda Trumpa. Minister Waszczykowski zapowiada, że przedstawi swemu rozmówcy priorytety polskiej polityki.

Według rzecznika prasowego MSZ Jakuba Wawrzyniaka celem wizyty będzie również omówienie współpracy w ramach NATO, stosunków dwustronnych, relacji gospodarczych oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Szef polskiej dyplomacji zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że podczas rozmów z Rexem Tillersonem poruszy też kwestie związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, w tym polskich starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M.

Witold Waszczykowski był w Waszyngtonie w połowie marca. Minister brał wówczas udział w szczycie Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Wcześniej rozmawiał telefonicznie z Rexem Tillersonem. Podczas tej rozmowy - jak informował MSZ - amerykański sekretarz stanu potwierdził trwałość sojuszu Polski i USA oraz zobowiązań sojuszniczych.

Wizytę Witolda Waszczykowskiego w USA w rozmowie z Przemysławem Pawełkiem komentuje dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt