Logo Polskiego Radia
Print

Rex Tillerson odwiedza Moskwę

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 12.04.2017 17:06
  • Dr Agnieszka Legucka o wizycie Rexa Tillersona w Moskwie.
Amerykański szef dyplomacji rozmawiał z Władimirem Putinem i Siergiejem Ławrowem o sytuacji w Syrii
Rex Tillerson i Siergiej ŁawrowRex Tillerson i Siergiej ŁawrowPAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV
Rozpoczynające się w Moskwie (o 10:00) spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych może potrwać wiele godzin - twierdzą źródła zbliżone do rosyjskiego MSZ. Podobne opinie wyrażają rosyjscy komentatorzy, którzy przewidują, że Siergiej Ławrow i Rex Tillerson poruszą tak wiele trudnych kwestii, że nie należy spodziewać się rychłego zakończenia rozmów.
Na kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, że próby prowadzenia z Rosją rozmów z pozycji siły i stawianie ultimatum mija się z celem, bowiem Moskwa nie ugnie się pod żadną presją. Zaznaczono także, że strona rosyjska ma wiele pytań dotyczących polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.
Przy tym przypomniano, że Siergiej Ławrow i Rex Tillerson spotykali się już w trakcie międzynarodowych konferencji i rozmawiali ze sobą telefonicznie. Nie wiadomo czy obecny amerykański sekretarz stanu, tak jak jego poprzednik John Kerry zostanie przyjęty przez Władimira Putina, czy nie. Pierwotnie taki był plan. Jednak uległ on zmianie po tym, gdy USA ostrzelały syryjską bazę wojskową w odwecie za atak chemiczny wojsk Baszara al-Asada na miasto Chan Szejchun.

W Moskwie spotkali się szefowie dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych. Na kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania Siergieja Ławrowa i Rexa Tillersona rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, że próby prowadzenia z Rosją rozmów z pozycji siły i stawianie ultimatum mija się z celem, bowiem Moskwa nie ugnie się pod żadną presją. Zaznaczono także, że strona rosyjska ma wiele pytań dotyczących polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.

Przypomniano przy tym, że Siergiej Ławrow i Rex Tillerson spotykali się już w trakcie międzynarodowych konferencji i rozmawiali ze sobą telefonicznie.

Obecny amerykański sekretarz stanu, tak jak jego poprzednik John Kerry, został przyjęty przez Władimira Putina. Do końca nie było pewne, czy do tego spotkania dojdzie, po tym jak USA ostrzelały syryjską bazę wojskową w odwecie za atak chemiczny wojsk Baszara al-Asada na miasto Chan Szejchun.

Z dr Agnieszką Legucką z PISM rozmawiał Przemysław Pawełek.

tags: Rosja, Syria, USA
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt