Logo Polskiego Radia
Print

Były prokurator MTK pomoże w sprowadzeniu wraku TU-154

IAR / PAP
Dariusz Adamski 20.03.2017 13:42
Były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego pomoże w odzyskaniu szczątków TU-154
Tupolew TU-154M o numerze bocznym 101. To ta maszyna uległa katastrofie w Smoleńsku (zdjęcie z 2008 roku) Tupolew TU-154M o numerze bocznym 101. To ta maszyna uległa katastrofie w Smoleńsku (zdjęcie z 2008 roku) Dmitry Karpezo/ CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons

Rząd wynajął byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Luisa Moreno-Ocampo, aby pomógł sprowadzić do Polski szczątki Tu-154 – informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze dziennik, argentyński prokurator, ekspert prawa karnego ma wziąć udział "w procesie zmierzającym do odzyskania wraku polskiego samolotu z Rosji".

W rozmowie z gazetą Moreno-Ocampo powiedział, że w imieniu polskiego rządu rozmawiał z nim szef MON Antoni Macierewicz. Kontrakt dotyczy próby odzyskania wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku oraz – jak mówi w rozmowie z "DGP" Moreno-Ocampo - "relacji polsko-rosyjskich w tej konkretnej sprawie".

Moreno-Ocampo zapewnia o bezstronnosci

"Zapewniam niezależną i bezstronną opinię, opierając się na prawie międzynarodowym, co ma doprowadzić do rozwiązania problemu i zwrócenia wraku samolotu" – zadeklarował prawnik. Zaznaczył, że obie strony umowy zgodziły się, iż jego wkład "ma mieć charakter wyłącznie ekspercki, doradczy w kontekście prawa międzynarodowego".

Moreno-Ocampo zapowiedział przesłuchanie rozmów z kokpitu. "Trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził, czy nie" – powiedział w wywiadzie dla "DGP".

Rozmowy w kabinie kluczowe

"Myślę, że ważną rzeczą jest, by zarówno Polacy, jak i Rosjanie byli zgodni co do tego, co powiedziano w kabinie pilotów. Rzecz w tym, żeby znaleźć wspólną płaszczyznę dla wszystkich stron tej sprawy" – zaznaczył.

Zapowiedział, że skupi się "na aspektach prawa międzynarodowego, które mogą być wykorzystane do poprawienia relacji Polski z Rosją". Pytany o emocje i opinie związane z katastrofą Moreno-Ocampo powiedział: "Minister Macierewicz wyjaśnił mi, że chce niezależnej opinii. Nie przedstawiał mi swojej opinii. Skontaktował mnie z ekspertami analizującymi dowody".

Szefernaker: powinniśmy zrobić wszystko, by sprowadzić wrak

– Jeżeli są osoby, które mogą pomóc polskiemu rządowi zrobić wszystko - bo przypomnę, że Platforma tuż po katastrofie smoleńskiej nie zrobiła nic, żeby sprowadzić wrak do Polski, to był najważniejszy czas miesiąca po katastrofie smoleńskiej - tak, żeby ten wrak wrócił, to powinniśmy zrobić wszystko. Bo to jest polska racja stanu, to jest bardzo ważne zadanie stojące również przed polskim rządem, żeby wrak wrócił do Polski –powiedział w poniedziałek w internetowym programie #RZECZoPolityce Paweł Szefernaker.

– Te zaniedbania z czasów Platformy trzeba nadrobić. Przypomnę, że Platforma, jak rządziła, nie starała się, aby umiędzynarodowić śledztwo smoleńskie – dodał. Podkreślił również, że na wykonanie tych czynności Platforma miała "najważniejsze pięć lat, tuż po katastrofie".

– Jestem przekonany, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie tym rządem, który (sprawi, że) wiele z tych kwestii, których Platforma nie podjęła, zostaną wyprostowane – powiedział Szefernaker.

IAR/PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt