Logo Polskiego Radia
Print

Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.03.2017 17:23
  • Donald Tusk będzie szefem Rady Europejskiej przez kolejne dwa i pół roku - o szczegółach z Brukseli, Beata Płomecka (IAR)
Przywódcy państw UE ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej
Donald Tusk, przewodniczący Rady EuropejskiejDonald Tusk, przewodniczący Rady EuropejskiejFoto: EPA/JULIEN WARNAND

Podczas szczytu UE w Brukseli przywódcy państw unijnych ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Polska sprzeciwiała się jego kandydaturze i zgłosiła własnego kandydata - Jacka Saryusz-Wolskiego.

Tylko polska premier Beata Szydło była w czwartek przeciwko reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformowały unijne źródła. W trakcie szczytu przeprowadzono głosowanie w tej sprawie.

"Przeprowadzono głosowanie. Tylko polska premier była przeciw Tuskowi. Nikt nie wstrzymał się od głosu" - powiedział unijny dyplomata w kuluarach szczytu UE.

Zgodnie z traktatem przewodniczący Rady Europejskiej wybierany jest kwalifikowaną większością głosów.

Przywódcy państw i rządów UE zgodzili się w czasie czwartkowego szczytu, że jeszcze w tym roku przeprowadzą dyskusję na temat sposobu przeprowadzania nominacji na stanowiska unijne.

"Gratuluję Donaldowi Tuskowi potwierdzenia przewodnictwa Rady Europejskiej. Później w ciągu roku Rada zajmie się równowagą w nominacjach w UE" - napisał na Twitterze premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat.

Polskie władze podkreślały, że procedura wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej jest nietransparentna.

- Ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie - tak rzeczniczka PiS Beata Mazurek skomentowała ponowny wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt