Logo Polskiego Radia
Print

Szef MON prosi NATO o pomoc ws. katastrofy smoleńskiej

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.02.2017 15:36
  • Polska poprosiła NATO o pomoc w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. Relacja Tomasza Majki (IAR)
Antoni Macierewicz: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej
Szef MON Antoni Macierewicz i amerykański sekretarz obrony James Mattis Szef MON Antoni Macierewicz i amerykański sekretarz obrony James Mattis PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Najwyższy czas, żeby NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że Polska oczekuje m.in. przekazania wszystkich informacji, jakimi dysponuje Sojusz i jego członkowie.

Macierewicz, który w kwaterze głównej NATO wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu, powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad, że o "tragedii smoleńskiej" rozmawiał z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, amerykańskim generałem Curtisem Scaparrottim i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem.

– Wydaje się, iż najwyższy czas, żeby NATO włączyło się do wyjaśnienia tej sprawy, do wsparcia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która w tej materii działa, i uzyskałem taką zapowiedź, zarówno ze strony pana generała Scaparrottiego (...), jak i pana Michaela Fallona – powiedział szef MON.

Dopytywany dodał, że Polska oczekuje "pełnej współpracy przede wszystkim w dziedzinie przekazania wszystkich informacji, jakie zarówno NATO, jak i poszczególne państwa w tej materii posiadają, jak i współpracy technicznej w badaniach specjalistycznych, w których nie zawsze my dysponujemy wszystkimi możliwościami, np. jeżeli chodzi o laboratoria czy specjalistyczne instytucje".

Szczegóły – powiedział Macierewicz – zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Przed rokiem szef MON powołał podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Działa ona w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

IAR/pap

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt