Logo Polskiego Radia
Print

"Dialog z Rosją tylko w połączeniu z odstraszaniem"

IAR
Dariusz Adamski 16.02.2017 13:10
Jens Stoltenberg: będziemy nadal dążyć do dialogu z Rosją połączonego z wiarygodnym odstraszaniem
Sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergSekretarz generalny NATO Jens StoltenbergPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Sekretarz generalny NATO odpowiedział w ten sposób na słowa ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, według którego dialog z pozycji siły nie ma perspektyw.

Pytany o wypowiedź Szojgu Stoltenberg oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli, że NATO nadal będzie dążyć do dialogu z Rosją.

- Nie chcemy izolować Rosji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Dążymy do bardziej konstruktywnych relacji z Rosją i nadal będziemy robić dokładnie to. Oczywiście nasz dialog z Rosją powinien odbywać się w oparciu o podstawowe zasady respektowania integralności terytorialnej wszystkich państw w Europie, w tym Ukrainy. I oczywiście musimy połączyć dialog z wiarygodnym odstraszaniem - powiedział sekretarz

Jak tłumaczył, to, że można jednocześnie prowadzić dialog i odstraszać potencjalnego przeciwnika w wiarygodny sposób, to lekcja, którą Sojusz wyciągnął z zimnej wojny.

To działało wobec Związku Radzieckiego w czasie zimnej wojny i jestem całkowicie przekonany, że ta strategia jest właściwa w podejściu do Rosji w zupełnie innym środowisku bezpieczeństwa obecnie.

Będziemy więc nadal prowadzili wiarygodne odstraszanie, będziemy silni i przewidywalni, ale w tym samym czasie będziemy starali się o bardziej konstruktywne relacje z Rosją - powiedział Stoltenberg.

Szojgu o Pentagonie

Szojgu oświadczył w czwartek, że Moskwa jest gotowa wznowić dialog z Pentagonem, "ale próby prowadzenia go z pozycji siły są pozbawione perspektywy”.

Dodał, że w czwartek w stolicy Azerbejdżanu - Baku odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą przedstawiciele sił zbrojnych USA i Rosji. Oznajmił, że Moskwa oczekuje tam "wyjaśnienia stanowiska Pentagonu”.

Szojgu odniósł się w ten sposób do wypowiedzi nowego szefa Pentagonu Jamesa Mattisa.

Dzień wcześniej zapewnił on, że USA są otwarte na odnowienie współpracy z Rosją, ale zastrzegł, że są też realistyczne w swych oczekiwaniach i że negocjacje należy prowadzić z pozycji siły.

W Baku przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford będzie w czwartek rozmawiał z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej gen. Walerijem Gierasimowem. Dowódcy mają poruszyć kwestie obecnego stanu stosunków amerykańsko-rosyjskich oraz znaczenie konsekwentnej i przejrzystej komunikacji dla przeciwdziałania błędom i potencjalnym kryzysom.

NATO o Gruzji

Szefowie resortów obrony Sojuszu będą rozmawiać o współpracy z Gruzją. Przeanalizują też postępy w wysyłaniu czterech wielonarodowych batalionów na wschodnią flankę - do Polski, Estonii, na Litwę i Łotwę. O wzmacnianiu wschodniej flanki NATO ministrowie obrony dyskutowali już wczoraj. Wtedy potwierdzili gotowość wsparcia wojskowego krajów tej części Sojuszu. Dziś mają omówić harmonogram wysyłania żołnierzy i sprzętu. To wszystko ma się skończyć do czerwca.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że ministrowie mają zaakceptować zaktualizowany plan obrony w cyberprzestrzeni. - Cyberataki są coraz częstsze i trudne do zwalczania - powiedział szef Sojuszu. Z danych kwatery głównej wynika, że w ubiegłym roku o 60 procent wzrosła liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi w porównaniu z 2015 rokiem.

Według ekspertów, skala tych ataków sugeruje, że stały za nimi instytucje państwowe innych krajów, ale nie prywatni hakerzy. Także dziś ministrowie rozpoczną przegląd NATO-wskich struktur dowodzenia. Chodzi o ich wzmocnienie i lepsze dopasowanie do zagrożeń na wschodzie i południu. Naradę zakończy spotkanie z ministrem obrony Gruzji.

IAR/PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt