Logo Polskiego Radia
Print

Polsko - norweskie rozmowy o Baltic Pipe

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.02.2017 11:29
  • Polskę i Norwegię łączy projekt połączenia gazowego Baltic Pipe- mówił po rozmowach z szefem norweskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.mp3
Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Polski i Danii. Strona norweska jest zainteresowana udziałem w projekcie
Minister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende i szef dyplomacji Polski Witold WaszczykowskiMinister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende i szef dyplomacji Polski Witold WaszczykowskiFoto: PAP/Paweł Supernak

Polskę i Norwegię łączy projekt połączenia gazowego Baltic Pipe, mówił po rozmowach z szefem norweskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Wyraził nadzieję, że w ciągu 5-6 lat zostanie on zrealizowany. Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Polski i Danii. To część koncepcji Korytarza Północnego, który ma umożliwić sprowadzanie gazu z Morza Północnego.

Szef polskiej dyplomacji mówił, że strona norweska jest nim zainteresowana. - Uważamy, że wszystkie argumenty, wszystkie aspekty przemawiają za tym, aby taki projekt został wykonany (..) i żeby był wykonany jak najszybciej - powiedział minister. Zarówno Witold Waszczykowski, jak i Borge Brende zastrzegali, że jako szefowie dyplomacji mogą tworzyć jedynie sprzyjającą atmosferę do rozmów w sprawie realizacji projektu. Szef norweskiego MSZ-tu mówił jednak, że projekt jest interesujący. - Sądzimy, że w przyszłości dzięki Polsce i dzięki Danii będziemy mogli rozbudować możliwości eksportu norweskiego gazu - powiedział Borge Brende.

W rozmowach szefów dyplomacji uczestniczyli także sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Piotr Naimski oraz prezes PGNiG Piotr Naimski.

Premierzy Polski i Norwegii rozmawiali o bezpieczeństwie, a w tym kontekście też o relacjach z Rosją. - I Norwegia i Polska to są kraje leżące na flance europejskiej, na skraju Europy, oba nasze kraje sąsiadują z Rosją, która jest przyczyną pewnych problemów w dziedzinie bezpieczeństwa - powiedział minister Waszczykowski.

Szefowie dyplomacji rozmawiali o sytuacji Polaków mieszkających w Norwegii. Łącznie mieszka tam 120 tysięcy naszych rodaków. - Wysoko cenimy sobie obecność Polaków, którzy się zintegrowali ze społeczeństwem norweskim - mówił Borge Brende. Podkreślił, że dzięki Polonii, i wiedza o Polsce w Norwegii jest większa.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt