Logo Polskiego Radia
Print

Beata Szydło z wizytą w Holandii. Spotkanie z Polonią

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.02.2017 14:51
  • Premier Beata Szydło rozpoczęła wizytę w Holandii. Spotyka się z premierem kraju oraz z mieszkającą tam Polonią.mp3
Wizyta szefowej polskiego rządu w Hadze odbywa się na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w Holandii
Premier Beata Szydło i premier Holandii Mark RuttePremier Beata Szydło i premier Holandii Mark RutteFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szefowa polskiego rządu rozmawiała w Hadze z premierem Holandii Markiem Rutte. Spotka się także przedstawicielami Polonii.

Jednym z tematów rozmowy Beaty Szydło z Markiem Rutte był wspólny rynek.

- Chcemy zwrócić uwagę stronie holenderskiej, że zbyt lekkomyślne żonglowanie instrumentami o charakterze protekcjonistycznym, czy to na rynku pracy delegowanej czy transportowym, jest po prostu niebezpieczne dla samego wspólnego rynku - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Kwestią, która zostanie poruszona podczas rozmów premier Szydło w Hadze, będzie też przyszłość UE. Jak powiedział wiceszef MSZ, stałym elementem rozmów Warszawy z innymi stolicami unijnymi jest "kwestia namysłu nad reformą Unii, na temat tego, co możemy razem zrobić w UE, a czego nie możemy razem zrobić".

Po południu premier Szydło spotka się z przedstawicielami Polonii.

Wizyta szefowej polskiego rządu w Hadze odbywa się na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w Holandii. Wysokie notowania w sondażach ma Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa, który podsyca antyimigracyjne i eurosceptyczne nastroje w holenderskim społeczeństwie.

Głosowanie w Holandii zapoczątkuje szereg ważnych dla Europy wyborów - w tym roku odbędą się też wybory we Francji i w Niemczech. Wskazuje się, że będą one miały znaczący wpływ na przyszłość UE.

Holandia jako jedyny kraj unijny nie ratyfikowała jeszcze umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. To pokłosie referendum w tym kraju, którego obywatele odrzucili to porozumienie. Wynik referendum nie był jednak wiążący, dlatego unijni przywódcy na grudniowym szczycie w Brukseli przyjęli deklarację dotyczącą sposobu rozumienia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, w celu stworzenia warunków dla jej ratyfikacji.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt