Logo Polskiego Radia
Print

Amerykański kongres inauguruje swoją kadencję

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 03.01.2017 15:53
  • 03.01 Zbigniew Lewicki OK.mp3
Zarówno w senacie jaki w Izbie Reprezentantów dominują Republikanie.
fot. Wikipedia/CC/Hellohowareyoudoing

W pełni zdominowany przez Republikanów amerykański Kongres, dziś zainaguruje swoją kadencje. W ostatnich wyborach mieszkańcy Stanów Zjednoczonych głosowali nie tylko na prezydenta, ale również na senatorów i członków Izby Reprezentantów. Republikanie zdobyli większość w obu izbach.
Nowi senatorowie zastaną zaprzysięzeni przez wiceprezydenta Johna Bidena. Zdaniem amerykańskich mediów będzie to symbol odchodzenia od władzy administracji Partii Demokratycznej. Republikanie obejmą większość w kongresie czyli parlamencie Stanów Zjednoczonych, oraz będą mieć swojego prezydenta pierwszy raz od początku 2007 roku. Ugrupowanie to zamierza wprowadzić szereg ustaw, które doprowadzą do obniżenia podatków oraz uchylenia pakietu zdrowotnego Baracka Obamy, zapewniającego milionom Amerykanów dostęp do tańszej służby zdrowia. Republikanie nie akceptują go w takiej formie, ale zlikwidowanie go na drodze legislacyjnej będzie bardzo trudne. Zamierzają jednak oni podjąć takie działania już od pierwszego dnia swojego urzędowania.

W pełni zdominowany przez Republikanów amerykański Kongres, inaguruje swoją kadencję. W ostatnich wyborach mieszkańcy Stanów Zjednoczonych głosowali nie tylko na prezydenta, ale również na senatorów i członków Izby Reprezentantów. Republikanie zdobyli większość w obu izbach. Nowi senatorowie zostają zaprzysiężeni przez wiceprezydenta Johna Bidena. Zdaniem amerykańskich mediów to symbol odchodzenia od władzy administracji Partii Demokratycznej.

Republikanie obejmą większość w kongresie czyli parlamencie Stanów Zjednoczonych, oraz będą mieć swojego prezydenta pierwszy raz od początku 2007 roku. Ugrupowanie to zamierza wprowadzić szereg ustaw, które doprowadzą do obniżenia podatków oraz uchylenia pakietu zdrowotnego Baracka Obamy, zapewniającego milionom Amerykanów dostęp do tańszej służby zdrowia. Republikanie nie akceptują go w takiej formie, ale zlikwidowanie go na drodze legislacyjnej będzie bardzo trudne. Zamierzają jednak oni podjąć takie działania już od pierwszego dnia swojego urzędowania.

Z profesorem Zbigniewem Lewickim z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt