Logo Polskiego Radia
Print

Polski rząd zaskarżył decyzję KE ws. gazociągu Opal

IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.12.2016 22:17
  • Szymon Zaręba z PISM o zaskarżeniu decyzji Komisji Europejskie ws. gazociągu Opal przez polski rząd.
Polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal
Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Europejski Trybunał Sprawiedliwości Foto: curia.europa.eu

O sprawie poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda.

Chodzi o decyzję Komisji z końca października ws. nowego wyłączenia gazociągu Opal spod reguł rynkowych. Zgodnie z tą decyzją rosyjski Gazprom będzie mógł wykorzystywać 80 proc. przepustowości Opalu. Według polskiej strony decyzja w sprawie lądowego przedłużenia gazociągu Nord Stream dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu.

Jak poinformowała rzeczniczka MSZ, resort wnioskuje o wstrzymanie decyzji. Zaznaczyła, że do tej pory decyzja KE nie została oficjalnie opublikowana, mimo że ma znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu i właściwie jest już wykonywana przez niemieckiego regulatora.

Koncentracja dostaw na jednym źródle

Polska ocenia, że decyzja Komisji skutkuje koncentracją na jednym źródle i kierunku dostaw, co pozostaje "w oczywistej sprzeczności" z zasadą dywersyfikacji źródeł, dróg zaopatrzenia i zarządzania ryzykiem zakłóceń lub wstrzymania dostaw gazu.

– Zdaniem Polski taka sytuacja zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w UE, w szczególności w regionie Europy Środkowej. Rodzi poważne ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu dla Polski poprzez uzależnienie się od jednego źródła dostaw z Rosji –tłumaczyła Wajda.

Decyzja narusza dyrektywę o wspólnym rynku gazu

Według niej resort wskazał w swej skardze, że decyzja narusza przepisy unijnej dyrektywy dotyczącej wspólnego rynku gazu. MSZ podkreśla, że decyzja ma szkodliwy wpływ na konkurencję na rynkach gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu jako dostawcy gazu.

– W skardze MSZ zarzuca Komisji naruszenie zasad bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej – dodała rzeczniczka.

Wcześniej decyzję KE w tej sprawie zaskarżyła spółka zależna PGNiG.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt