Logo Polskiego Radia
Print

Szczyt UE. Sankcje na Rosję zostały utrzymane

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.12.2016 09:24
  • UE za utrzymaniem sankcji gospodarczych wobec Rosji.mp3
Unijni przywódcy zgodzili się na przedłużenie unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na Ukrainę
Foto: pixabay.com

Unijni przywódcy zgodzili się na przedłużenie unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na wschodzie Ukrainy. Premier Beata Szydło mówiła po zakończeniu szczytu w Brukseli, że dla Polski jest to priorytetowa kwestia, ponieważ nie zgadzamy się z polityką, którą prowadzi Rosja.

Szefowa rządu powiedziała, że przedłużenie sankcji nie budziło niczyich wątpliwości. W przeszłości zastrzeżenia miały Włochy, ale teraz dyplomaci z tego kraju mówili, że nie chcą kwestionować jedności Unii. Sankcje zostały przedłużone o pół roku, choć stronie polskiej zależało na tym, by było to 12 miesięcy.

- Ja rzeczywiście zgłosiłam wniosek, żeby to było 12 miesięcy, chciałam też w ten sposób podkreślić zdecydowany sprzeciw Polski wobec polityki rosyjskiej - mówiła premier. Dodała, że ta propozycja była dyskutowana, ale większość państw była zwolennikiem rozwiązania, by było to 6 miesięcy. - Dla mnie najważniejsze jest to, że sankcje są utrzymane, nie będzie zgody Polski na rezygnację z sankcji dopóki nie zostaną wypełnione porozumienia mińskie - dodała Beata Szydło.

Przedłużenie sankcji oznacza, że nadal największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też będzie sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych, a także sprzętu podwójnego zastosowania, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych. Nadal obowiązywać będzie także embargo na dostawy broni.

W czasie dyskusji o sankcjach wobec Rosji pojawił się wątek tragicznej sytuacji w syryjskim Aleppo. Do Brukseli przyleciał burmistrz wschodniej części Aleppo Brita Hagi Hassan, który najpierw spotkał się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, a później od jego wystąpienia rozpoczął się unijny szczyt.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt