Logo Polskiego Radia
Print

Wizyta premier Szydło w stolicy Albanii

IAR
Dariusz Adamski 09.12.2016 15:36
  • Polska i Albania podpisały trzyletnie porozumienie o współpracy w kulturze - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Współpraca w gospodarce i kulturze - to główne tematy rozmów premierów Polski i Albanii.
Premier Beata Szydło podczas spotkania z Albańskim prezydentem Bujarem Nishanim w TiraniePremier Beata Szydło podczas spotkania z Albańskim prezydentem Bujarem Nishanim w TiraniePAP/Radek Pietruszka

Szefowa polskiego rządu Beata Szydło złożyła kilkugodzinną wizytę w Tiranie. Spotkała się z premierem i prezydentem tego kraju, a umowy o współpracy podpisali przedstawiciele ministerstw kultury obu krajów a także Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Krajowa Izba Gospodarcza i albańscy odpowiednicy.

W czasie forum gospodarczego w Tiranie premier Albanii Edi Rama przekonywał, że jego kraj oferuje wszelkie ułatwienia dla polskich biznesmenów. Mówił, że liczy przede wszystkim na rozwój turystyki. “Liczba polskich turystów w Albanii wzrasta z każdym rokiem. Takiego dokonują wyboru, a dla nas jest to znaczący wskaźnik potencjału, spoczywającego w turystyce” - podkreślał. Albański premier twierdzi, że w ubiegłym roku liczba rezerwacji hotelowych wzrosła o 25 procent.

Edi Rama zachęcał polskich biznesmenów także do inwestowania w rolnictwo, elektrownie wodne oraz w sektor energetyczny, w tym do współpracy przy wydobywaniu ropy naftowej.

Premier Beata Szydło, która także była gościem forum w Tiranie mówiła, że prócz rolnictwa, turystyki i energetyki, Polska liczy na współpracę także w górnictwie i ochronie środowiska. Premier podkreślała, że współpraca z Albanią jest zbieżna z interesem polskiej gospodarki. “Polska realizuje od roku ambitny program odpowiedzialnego rozwoju. Jednym z ważnych elementów tego programu jest współpraca z innymi państwami, poszerzanie tej naszej współpracy gospodarczej, otwieranie się na nowe rynki” - mówiła polska premier w Tiranie. Beata Szydło poinformowała też, że rząd pracuje nad powołaniem agencji, która ma wspierać eksport i inwestycje.

Według danych polskiego rządu, polski eksport do Albanii wzrósł w tym roku o 9 procent, a w tym samym czasie albański eksport do Polski zanotował 27-procentowy wzrost.

Polska premier zapewniała też, że Warszawa wspiera Tiranę na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. Negocjacje w sprawie przystąpienia Albanii do Wspólnoty trwają od 2009 roku, a w 2014 roku Albania otrzymała status oficjalnego kandydata do Unii. Za jej członkostwem opowiadają się przede wszystkim Niemcy. Przeciwnicy wstąpienia Tirany podkreślają słabość gospodarki, korupcję i niestabilność polityczną.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt