Logo Polskiego Radia
Print

Tajne spotkania ludzi Tuska z rosyjskimi służbami

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 07.12.2016 12:12
„Gazeta Polska” dotarła do dokumentów w sprawie spotkania ludzi Tuska z rosyjskimi służbami. Wszczęto śledztwo
Foto: włodi/flickr.com
Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel oraz dyrektor jego gabinetu Krzysztof Dusza w czasie swojego urzędowania w SKW spotykali się z W.J. – rezydentem rosyjskiego wywiadu w Polsce. Spotkania miały miejsce w czasie, gdy Pytel był dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW, a szefem wojskowego kontrwywiadu – gen. Janusz Nosek. Jedno z nich odbyło się we wsi Ułowo, tuż obok granicy z obwodem kaliningradzkim. „Gazeta Polska” dotarła do dokumentów w tej sprawie.


W pierwszej połowie 2012 r. doszło do serii spotkań oficerów SKW i funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Jedno z nich miało miejsce w Moskwie, a uczestniczyli w nim Piotr Pytel oraz Janusz Nosek.

Nie było to jednak pierwsze spotkanie, Pytel i Dusza już wcześniej nawiązali kontakt z W.J. – rezydentem rosyjskiego wywiadu działającego na terenie Polski. 24 września 2012 r. szef SKW gen. bryg. Janusz Nosek wysłał do gen. Zbigniewa Głowienki, dowódcy wojsk lądowych, pismo o przydział samolotu.

„Uprzejmie proszę Pana Generała o spowodowanie organizacji transportu lotniczego w ramach przydzielonego Służbie Kontrwywiadu Wojskowego limitu nalotów na rok 2012 śmigłowcem Mi-2 w oparciu o bazę w Inowrocławiu” – czytamy w piśmie, w którym wyszczególniono program lotów: przelot 1 października 2012 r. na trasie Warszawa Okęcie (lotnisko wojskowe) – Braniewo – lotnisko 9. Brygady Kawalerii Pancernej. Dysponentem samolotu i koordynatorem przedsięwzięcia był szef gabinetu szefa SKW płk Krzysztof Dusza. Dwa dni później, 26 września 2012 r., wysłał on do płk. Jana Rydza, dowódcy 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, pismo dotyczące zabezpieczenia wizyty delegacji SKW. „W związku z planowanym transportem lotniczym w dniach 1–2 października 2012 r. uprzejmie proszę Pana Pułkownika o umożliwienie wjazdu pojazdom służbowym SKW odbierającym i przewożącym delegację SKW liczącą 3 osoby” – napisał płk Dusza.

Z dokumentów wynika, że w delegacji SKW byli wspomniani płk Krzysztof Dusza, Piotr Pytel (miał wówczas stopień pułkownika, na początku br. został zdegradowany) oraz… rezydent rosyjskiego wywiadu W.J.

Jak dowiedział się portal niezależna.pl w związku z zawiadomieniem złożonym przez Szefa SKW Piotra Bączka zostało wszczęte śledztwo w sprawie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

- W związku z informacjami medialnymi, Służba Kontrwywiadu Wojskowego informuje, iż w skutek zawiadomienia z dnia 30 czerwca 2016 r. złożonego przez Szefa SKW zostało wszczęte śledztwo o czyn z art. 231 § 1 k.k. w sprawie dotyczącej współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wobec toczącego się postępowania przygotowawczego w chwili obecnej informacje dotyczące okoliczności mających znaczenie w tej sprawie przekazywane są wyłącznie prokuraturze, która prowadzi przedmiotowe śledztwo – czytamy w komunikacie Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Źródło: niezależna.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt