Logo Polskiego Radia
Print

Pierwszy dzień wizyty marszałka Senatu w Mińsku

IAR
Dariusz Adamski 05.12.2016 21:12
  • Współpraca gospodarcza, naukowa, a także sporne kwestie w stosunkach polsko-białoruskich - to główne tematy pierwszego dnia wizyty marszałka Senatu w Mińsku - o szczegółach Piotr Pogorzelski (IAR)
Marszałek Karczewski: trwa odbudowa zaufania między Polską a Białorusią, oba narody oczekują solidnej współpracy
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Prezydent Republiki Białoruskiej Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania w MińskuMarszałek Senatu Stanisław Karczewski i Prezydent Republiki Białoruskiej Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania w MińskuPAP/Marcin Obara

Współpraca gospodarcza, naukowa, a także sporne kwestie w stosunkach polsko-białoruskich - to główne tematy pierwszego dnia wizyty marszałka Senatu w Mińsku. Stanisław Karczewski spotkał się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką oraz z przewodniczącymi obu izb białoruskiego parlamentu.

Podsumowując pierwszy dzień rozmów, Stanisław Karczewski podkreślił, że Warszawie zależy na tym, aby Polska była dla Białorusi mostem na Zachód, na przykład wspierając współpracę Mińska z organizacjami międzynarodowymi.

W czasie rozmów zostały także poruszone sporne kwestie na linii Warszawa-Mińsk. Chodzi o sytuację Polaków na Białorusi, blokowanie przez Mińsk uruchomienia małego ruchu granicznego oraz kwestie historyczne, w tym sprawę miejsc pochówku ofiar reżimu radzieckiego.

Zdaniem Stanisława Karczewskiego, dzisiejsze spotkania dobrze wróżą na przyszłość i im częściej będzie dochodziło do tego rodzaju rozmów, tym większe prawdopodobieństwo rozwiązania istniejących problemów.

Jutro marszałek Senatu będzie kontynuował wizytę w Mińsku. Spotka się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, studentami i miejscowymi Polakami. Złoży też wieńce w Kuropatach pod Mińskiem, gdzie spoczywają ofiary NKWD.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt