Logo Polskiego Radia
Print

W Warszawie debata o bezpieczeństwie i rozszerzaniu UE

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 29.11.2016 14:52
  • Łukasz Ogrodnik z PISM o szczycie w Warszawie.
Do stolicy Polski przyjechali szefowie MSZ 16 europejskich państw i szefowa unijnej dyplomacji
Ministrowie spraw zagranicznych Grupy V4: Polski Witold Waszczykowski, Węgier Peter Szijjarto, Słowacji Miroslav Lajcak i Czech Lubomir Zaoralek oraz wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini, podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy V4 w Warszawie.Ministrowie spraw zagranicznych Grupy V4: Polski Witold Waszczykowski, Węgier Peter Szijjarto, Słowacji Miroslav Lajcak i Czech Lubomir Zaoralek oraz wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini, podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy V4 w Warszawie.PAP/Paweł Supernak
W Warszawie odbędzie się dziś spotkanie ministrów spraw zagranicznych 16 państw europejskich z udziałem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Do stolicy Polski przyjadą ministrowie krajów Grupy Wyszehradzkiej, Bałkanów Zachodnich (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii) oraz sąsiednich państw (Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Włoch).
Jak powiedziała IAR rzeczniczka MSZ Joanna Wajda, rozmowy ministrów będą dotyczyły tematyki bezpieczeństwa, rozszerzenia Unii Europejskiej, współpracy regionalnej i pojednania między państwami. "Państwa Unii i Bałkanów Zachodnich muszą współpracować zarówno w zakresie bezpieczeństwa - przy zwalczaniu terroryzmu, zagrożeń hybrydowych i nielegalnej migracji, jak i w przypadku gospodarki np. w budowie infrastruktury gospodarczej i bezpieczeństwa energetycznego" - podkreśliła Joanna Wajda.
Spotkanie szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej (V4) rozpocznie się o 9:25 na stadionie Legii Warszawa. Następnie, o 10:25 przewidziano spotkanie szefów MSZ Polski, Czech, Słowacji i Węgier z ministrami z Bałkanów Zachodnich oraz szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini. O 12:35 na wspólnej konferencji prasowej wystąpią szefowie MSZ V4 wraz z Federicą Mogherini.
Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjmą w Warszawie wspólną deklarację dotyczącą polityki rozszerzenia. "Polska i cała Grupa Wyszehradzka wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej. Proces integracji europejskiej Europy Południowo-Wschodniej" - zaznaczyła rzeczniczka MSZ.
W ramach warszawskiego spotkania ministrów zaplanowano 2 sesje obrad. Pierwsza odbędzie się pod hasłem "Bezpieczna Europa Środkowa i Bałkany w coraz mniej bezpiecznym świecie - jak sprostać nowym wyzwaniom". Natomiast w trakcie lunchu roboczego ministrowie wezmą udział w dyskusji pt. "Łącząc naszych obywateli - pojednanie i współdziałanie".
Mówiąc o pojednaniu, Polska chce nawiązać do obchodzonego w tym roku 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z Niemcami. "Proces pojednania między naszymi narodami był czymś niezwykłym. Tym doświadczeniem zarówno sukcesów, jak i trudności na drodze pojednania, podzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich. Chcemy podkreślić, że warto podjąć wysiłek pojednania" - powiedziała Joanna Wajda, dodając, że Polska podzieli się również z państwami bałkańskimi swymi doświadczeniami dotyczącymi transformacji i akcesji do Unii Europejskiej. W planie warszawskich rozmów szefów MSZ zaplanowano liczne spotkania bilateralne między ministrami z poszczególnych państw.

W Warszawie odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych 16 państw europejskich z udziałem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Do stolicy Polski przyjechali ministrowie krajów Grupy Wyszehradzkiej, Bałkanów Zachodnich (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii) oraz sąsiednich państw (Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Włoch).

Jak powiedziała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda, rozmowy ministrów dotyczą tematyki bezpieczeństwa, rozszerzenia Unii Europejskiej, współpracy regionalnej i pojednania między państwami.

"Państwa Unii i Bałkanów Zachodnich muszą współpracować zarówno w zakresie bezpieczeństwa - przy zwalczaniu terroryzmu, zagrożeń hybrydowych i nielegalnej migracji, jak i w przypadku gospodarki np. w budowie infrastruktury gospodarczej i bezpieczeństwa energetycznego" - podkreśliła Joanna Wajda.

W ramach warszawskiego spotkania ministrów zaplanowano dwie sesje obrad. Pierwsza odbyła się pod hasłem "Bezpieczna Europa Środkowa i Bałkany w coraz mniej bezpiecznym świecie - jak sprostać nowym wyzwaniom". Ministrowie wzięli też udział w dyskusji pt. "Łącząc naszych obywateli - pojednanie i współdziałanie".

Z Łukaszem Ogrodnikiem, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt