Logo Polskiego Radia
Print

UE wciąż pracuje nad stowarzyszeniem z Ukrainą

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 02.11.2016 15:15
  • 02.11 Grzegorz Gromadzki OK.mp3
Rozpoczynają się rozmowy o deklaracji, która ma uratować umowę czekającą na ratyfikację Holandii.
foto: Flickr TPCOM/Creative Commons

W Unii Europejskiej rozpoczynają się rozmowy w sprawie deklaracji, która ma uratować umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. Tę umowę ratyfikowały wszystkie unijne kraje z wyjątkiem Holandii. Nowa deklaracja ma pomóc w rozwiązaniu problemu. Umowa stowarzyszeniowa zbliża Ukrainę do Unii Europejskiej. W 2013 roku brak zgody na jej podpisanie przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza doprowadził do powstania euromajdanu.
Umowa stowarzyszeniowa, w tym także jej część o wolnym handlu, już obowiązuje. Weszła w życie tymczasowo, bo Unia zgodziła się, by nie czekać na zakończenie ratyfikacji.
Ten proces przebiegał sprawnie we wszystkich krajach, ale problemy pojawiły się w Holandii. Tamtejszy parlament zgodził się wprawdzie na ratyfikację, ale w kwietniowym referendum obywatele wyrazili sprzeciw. Teraz premier Holandii, nie chcąc blokować umowy, zaproponował dołączenie do niej deklaracji, na którą muszą zgodzić się wszystkie kraje. I w tej sprawie właśnie rozpoczęły się rozmowy. W deklaracji ma być zapisane, że umowa stowarzyszeniowa nie jest wstępem do członkostwa Ukrainy w Unii, nie wiąże się ze zwiększeniem finansowego wsparcia dla tego kraju, ani z automatycznym otwarciem unijnego rynku pracy dla Ukraińców. Rząd w Hadze ma nadzieję, że dokument zostanie wynegocjowany do szczytu w przyszłym miesiącu.

Z eksperfem Fundacji im. Stefana Batorego Grzegorzem Gromadzkim rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt