Logo Polskiego Radia
Print

Wschodnia flanka NATO. Rozmowy w Brukseli

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 26.10.2016 14:56
  • 26.10 Paweł Kowal OK.mp3
Ministrowie obrony Sojuszu będą do piątku rozmawiać o planach wzmocnienia wschodniej flanki.
foto: nato.int

W Brukseli dyskusja o realizacji planów dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Polskę będzie reprezentował szef MON Antoni Macierewicz.

O wysłaniu NATO-wskich wojsk do Polski i krajów bałtyckich zdecydowali przywódcy na szczycie Sojuszu w Warszawie na początku lipca, odpowiadając na nowe zagrożenia i wyzwania, włączając w to agresywną politykę Rosji. To będzie pierwsze spotkanie ministrów obrony po warszawskim szczycie, na którym zdecydowano o wysłaniu czterech wielonarodowych batalionów na wschodnią flankę, liczących około tysiąca żołnierzy każdy. Wojska zostaną rozmieszone na początku roku.

"To przykład wiarygodnego odstraszania nie po to, by prowokować konflikt, lecz by mu zapobiegać" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W Polsce, jak i krajach bałtyckich za NATO-wskie bataliony będzie odpowiadać jedno państwo. W naszym kraju wiodącą rolę będą odgrywały Stany Zjednoczone. Wielka Brytania w Estonii, Niemcy na Litwie, a Kanada - na Łotwie.

Na spotkaniu ministerialnym, kraje stojące na czele batalionów mają przedstawić konkretne plany ich rozmieszczania. "Inni sojusznicy natomiast potwierdzą swój wkład w te oddziały" - dodał szef Sojuszu.

Ministrowie obrony, podczas dwudniowego spotkania, będą też rozmawiać o prowadzonej operacji przeciwko dżihadystom z organizacji o nazwie Państwo Islamskie, a także o wsparciu Sojuszu w walce z kryzysem migracyjnym oraz o relacjach NATO z Unią Europejską.

Z dr Pawłem Kowalem z Instytutu Studiów Politycznych PAN rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt