Logo Polskiego Radia
Print

W Równem zatrzymano rosyjskiego szpiega

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.10.2016 16:42
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała ukraińskiego obywatela, działającego na rzecz GRU
Foto: Centrum Prasowe SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu w Równem ukraińskiego obywatela, który działał na rzecz wywiadu wojskowego Rosji, GRU. "Szpieg, który jest obywatelem Ukrainy na stałe mieszkającym w Rosji, miał za zadanie zwerbować jednego z wyższych oficerów sztabu wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy" - przekazała SBU.

Służba wyjaśniła, że rosyjski szpieg domagał się od ukraińskiego oficera informacji na temat szkolenia żołnierzy, uzbrojenia oraz wiadomości na temat współpracy armii Ukrainy z partnerami zagranicznymi. Proponował za to wynagrodzenie pieniężne i obywatelstwo rosyjskie dla oficera i jego rodziny. O spotkaniu ze szpiegiem werbowany wojskowy poinformował SBU. Do zatrzymania współpracownika GRU doszło w zeszły piątek, w trakcie przekazywania dokumentów.

Ujęty przed kilkoma dniami na Ukrainie rosyjski szpieg, może być wymieniony na zatrzymanego w Moskwie dziennikarza ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform Romana Suszczenkę. Poinformował o tym w poniedziałek w Kijowie rosyjski adwokat Nikołaj Połozow.

Zdaniem Połozowa, który wcześniej bronił sądzonej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, Rosjanie mogą wymienić Suszczenkę na swojego człowieka niezależnie od tego, że obaj mężczyźni są obywatelami Ukrainy.

- Dla służb specjalnych nie tak ważne jest obywatelstwo, co przydatność tego, czy innego szpiega lub agenta. Uważam, że pojmany przez SBU szpieg może być dobrym materiałem na wymianę na Suszczenkę - oświadczył rosyjski adwokat.

Roman Suszczenko został zatrzymany w Moskwie 30 września, jednak rosyjskie służby poinformowały o tym dopiero w poniedziałek, 3 października. Federalna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła wówczas, że dziennikarz jest zawodowym funkcjonariuszem ukraińskiego wywiadu wojskowego w stopniu pułkownika i oskarżyła go o szpiegostwo. W Kijowie uznano te zarzuty za całkowicie bezzasadne.

Roman Suszczenko od 2002 roku jest dziennikarzem ukraińskiej państwowej agencji prasowej Ukrinform. Od 2010 roku pracuje jako stały korespondent Ukrinform we Francji. Do Moskwy przyjechał na urlop do mieszkającej tam rodziny.

Źródło: Ukraińska Prawda/PAP/ho

tags: GRU, SBU
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt