Logo Polskiego Radia
Print

Polska demokracja przykładem dla Ukrainy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.09.2016 12:46
Podczas wystąpienia w ONZ Barack Obama jako przykład sukcesu demokracji podał Polskę
Prezydent Barack ObamaPrezydent Barack ObamaFoto: polskieradio.pl

Podczas wystąpienia w ONZ Barack Obama bronił kapitalizmu i globalizacji, ale przekonywał, że należy zmniejszyć przepaść pomiędzy biednymi i bogatymi. Amerykański prezydent mówił o wyższości demokracji nad innymi systemami politycznymi. Jako przykład sukcesu demokracji podał Polskę.

W swoim ostatnim przemówieniu na forum ONZ Barack Obama powiedział, że nie każdy kraj musi przyjmować taki sam model demokracji. Wyraził jednak przekonanie, że demokracja jest o wiele lepszym systemem niż przyjmowany przez niektóre kraje model będący mieszanką kapitalizmu i autorytaryzmu.
"Nie zaskakuje mnie, że niektórzy uważają, iż przyszłość faworyzuje twardych przywódców - system z góry na dół zamiast silnych demokratycznych instytucji. Nie zgadzam się z takim myśleniem” - mówił Obama. Amerykański prezydent przekonywał, że sukces krajów Europy Wschodniej jest sukcesem demokracji. "Naród ukraiński wyszedł na ulice nie dlatego, że doszło do jakiegoś spisku. Oni wyszli na ulice, bo mieli skorumpowane władze. Oni chcieli zmian, bo widzieli, że ludziom żyje się lepiej w krajach bałtyckich i w Polsce” - podkreślał Barack Obama. Dodał, że zwolennicy demokracji nie powinni siedzieć cicho, bo historia przyzna im rację.

IAR/ho

tags: Barack Obama, ONZ
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt