Logo Polskiego Radia
Print

Są nowe dowody w sprawie katastrofy w Smoleńsku

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.09.2016 08:05
  • Dr Wacław Berczyński.mp3
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała nowe materiały dowodowe dotyczące tragicznego lotu TU-154M
Foto: polskieradio.pl

Dr Wacław Berczyński z sejmowej podkomisji badającej katastrofę smoleńską poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała podkomisji nowe materiały dowodowe dotyczące tragicznego lotu TU-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Do informacji odniósł się dr Maciej Lasek z komisji Millera, która przygotowała raport w sprawie tragicznego lotu prezydenckiego samolotu.

W rozmowie z TVP Info dr Wacław Berczyński, przewodniczący tej podkomisji, wyjaśnił, że są to nagrania z wieży kontroli lotów na lotnisku Siewiernyj. Jak podkreślił, nieco się różnią od nagrań, którymi dotychczas dysponowano. Jedną z rozbieżności jest odległość od początku pasa startowego, jaką podano załodze. Przewodniczący dodał, że "ta różnica jest znaczna i że mogła mieć wpływ na przebieg lądowania". "Załoga Tu-154M została wprowadzona w błąd. Nie wiemy, czy celowo"- powiedział w TVP Info.

Do jego słów odniósł się w niedzielę na Twitterze były członek komisji Millera oraz szef komisji badającej wypadki w lotnictwie cywilnym dr Maciej Lasek. Opublikował fragmenty raportu komisji Millera z dopiskiem "+Rewelacje+ z podkomisji(...) A wystarczyło przeczytać raport KM np. rozdz. 2.12 str. 237-271". W jednym z fragmentów zaznaczył cztery punkty dotyczące zachowania kierownika strefy lądowania (KSL) podczas lądowania samolotu Tu-154M; drugi zawiera opinię komisji na temat "błędów KSL i odstępstw od zasad zabezpieczania podejść do lądowania z wykorzystaniem radiolokatora".

W kolejnym wpisie Maciej Lasek opublikował fragmenty stenogramów z zapisami nagrania z wieży lotniska Smoleńsk Północny przygotowane przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego i Naczelną Prokuraturę Wojskową z dopiskiem "Do jakiej wysokości kontroler dostał polecenie sprowadzenia samolotu? Stenogramy KBWLLP i NPW".

O pojawieniu się nowego materiału dowodowego, zapisu fonicznego z tego, co się działo na wieży kontroli lotów, poinformował w TVP Info dziennikarz śledczy Cezary Gmyz. "Z moich informacji wynika, że zmienią się zarzuty wobec kontrolerów lotu na umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu lotniczym"- powiedział w programie "Minęła dwudziesta".

Podkomisja MON badającą katastrofę smoleńską zbierze się we wtorek. Na czwartek zaplanowała konferencję prasową.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt