Logo Polskiego Radia
Print

Spotkanie polskiej i brytyjskiej premier bez konkretów

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 29.07.2016 15:09
  • Karolina Borońska-Hryniewiecka o wizycie Theresy May w Polsce.
Bilateralna współpraca ma się rozwijać, ale po spotkaniu nie padły informacje co dalej z Polakami na Wyspach.
Theresa May (l.) und Beata Szydło Theresa May (l.) und Beata Szydło Bild: kprm.gov.pl

Polska nie będzie w żaden sposób naciskać w sprawie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Będzie natomiast nadal współpracować z Wielką Brytanią, która pozostaje naszym strategicznym partnerem. O takich ustaleniach poinformowała premier Beata Szydło po czwartkowym spotkaniu z szefową rządu brytyjskiego Theresą May.
Po rozmowach w Warszawie premier Beata Szydło poinformowała, że wkrótce rozpoczną się konsultacje międzyresortowe, ustalone jeszcze w grudniu, gdy brytyjskim rządem kierował David Cameron. Jak zaznaczyła premier polskiego rządu - z Wielką Brytanią łączą nas relacje gospodarcze, handlowe i kwestie bezpieczeństwa. Jak mówiła premier - świadczą o tym na przykład ustalenia podczas warszawskiego szczytu NATO, podczas którego podjęto decyzje o wzmocnieniu "wschodniej flanki" sojuszu, w co Wielka Brytania jest bardzo aktywnie zaangażowana.

W czasie wizyty Theresy May w Polsce "Gazeta Wyborcza" doniosła o rosnącej liczbie Polaków wydalanych z Wielkiej Brytanii. Deportowani byli więźniowie obawiają się, że po referendum w sprawie Brexitu to zjawisko jeszcze bardziej się nasili. Jak informuje dziennik - liczba wydalonych Polaków (nie tylko byłych więźniów) rzeczywiście rośnie na przestrzeni ostatnich lat. W roku 2010 było ich 301, w 2015 - 951. Polacy są też coraz częściej zawracani na granicy.

Z Karoliną Borońską-Hryniewiecką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt