Logo Polskiego Radia
Print

Burzliwy rok 2013

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 01.01.2014 12:18
  • Burzliwy rok 2013
W krajach arabskich wciąż jest niespokojnie, a Ameryka podsłuchuje swoich sojuszników.
EPA/MAYSUNEPA/MAYSUN

Przegląd najważniejszych wydarzeń na świecie przygotowała Katarzyna Semaan.

Druga rewolucja i zmiana władzy w Egipcie to jedno z najważniejszych wydarzeń kończącego się 2013 roku na świecie. W lipcu armia obaliła rząd Bractwa Muzułmańskiego i powołała nowe władze. Sytuacja w kraju nie uspokoiła się jednak. W trwających wiele tygodni zamieszkach zginęło kilka tysięcy osób, a zwolennicy Bractwa wciąż wychodzą na ulice.

Samo Bractwo Muzułmańskie zostało w Egipcie zdelegalizowane, a większość liderów organizacji trafiła za kratki. Obalony prezydent Mohammed Mursi stanął już przed sądem m.in. pod zarzutami współudziału w zabójstwie demonstrantów.

Nie mniej spokojnie zrobiło się w stanach Zjednoczonych po ujawnieniu przez Edwarda Snowdena tajemnic amerykańskiego wywiadu. Zamieszanie zaczęło się a Ameryce, ale szybko przeniosło się do Europy. Okazało się bowiem, że wywiad USA podsłuchiwał najważniejszych europejskich polityków, m.in. Angelę Merkel. Snowden przebywa w Moskwie, Amerykanie domagają się jego powrotu do kraju. Niewykluczone, że przyszły rok przyniesie ugodę w tej sprawie.

Afera podsłuchowa i sprawa Snowdena znacząco zmieniła relacje na arenie międzynarodowej, zwłaszcza stosunki Rosji i Stanów Zjednoczonych, co dało się zauważyć przy okazji kolejnego ważnego wydarzenia w 2013 roku, czyli wojna domowa w Syrii i użycie broni chemicznej. Po tym, jak sprawa wyszła na jaw, amerykańskie ogłosiły, że ci, którzy użyli "jednej z najpodlejszych broni na świecie, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności". To znaczy, że stany zjednoczone szykowały się do zbrojnej interwencji w Syrii. Wywołało to głośny sprzeciw Rosji i wątpliwości, co tak naprawdę ten atak może dać. W momencie, gdy prezydent Obama czekał na decyzję kongresu w sprawie interwencji, tak sprawę komentował prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych:,

Do ataku w rezultacie nie doszło po tym jak padła kompromisowa propozycja usunięcia składu broni chemicznej, który znajdowała się w posiadaniu Baszara al-Asada. Sytuacja na zewnątrz, bo nie w samej Syrii, się uspokoiła. Wojna domowa trwa równolegle ze stopniowym likowaniem arsenały chemicznego.

Nie da się ukryć, że wspomniane wydarzenia obniżyły znaczeni Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowych i w pewnym sensie ośmieszyły Baracka Obamę. To z kolei przełożyło się na sondaże. Komentatorzy są zgodni, że to był najgorszy rok amerykańskiego prezydenta od objęcia urzędu. Według sondażu Washington Post w grudniu jego politykę popierało tylko 43 procent Amerykanów. Dwanaście miesięcy temu była ich ponad połowa.

/

Miniony rok był trudny również dla prezydenta Ukrainy, który jeszcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego ogłosił, że Ukraina nie podpiszcie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wywołało to Rozczarowanie wśród polityków europejskich i wściekłość Ukraińców, którzy zaczęli demonstrować swoje niezadowolenie z decyzji na Majdanie.

W antyrządowych protestach w Kijowie od początku brały udział dziesiątki tysięcy ludzi. W pewnym momencie Demonstranci przestali mieścić się na Majdanie. Domagają się przede wszystkim ustąpienia obecnej władzy. Na Majdan do Kijowa przyjeżdżali już nie tylko Ukraińcy z innych miast, ale także z zagranicy. Np. Andrzej Sieniawski przyjechał z Warszawy do Kijowa i nie krył rozgoryczenia decyzją prezydenta Janukowycza.

Demonstracje w Kijowie zaskoczyły Brukselę i obudziły nadzieję, że jednak Ukraina, jeśli nie teraz, to może na wiosnę podpisze umowę stowarzyszeniową. Jednak w momencie, gdy na Majdanie licznie zbierali się politycy europejscy, żeby wesprzeć protestujących, Wiktor Janukowycz przebywał z wizytą w Rosji, gdzie zacieśniał relacje gospodarcze miedzy krajami.

Do Rosji za moment wrócimy w związku z amnestią i uwolnieniem Michaiła Chodorkowskiego, który zaraz po wyjściu z więzienia wyjechał do Niemiec. I właśnie do Niemiec się teraz przenieśmy. Angela Merkel po raz kolejny udowodniła, że jest sprawnym politykiem i ma pełne zaufanie swoich obywateli. Dzięki temu wygrała wybory do Bundestagu w 2013 roku i rozpoczęła trzecia kadencję na stanowisku kanclerza. Głosowanie odbyło się we wrześniu natomiast porozumienie koalicyjne udało się osiągnąć dopiero w listopadzie. I w Niemczech rządzą chadecy razem z socjaldemokratami.

Niemcy pozostają największym spoiwem i płatnikiem w Unii Europejskiej. Zatwierdzenie unijnego budżetu na lata 2014-2020 było jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń we Wspólnocie. Po wielomiesięcznych sporach porozumieli się przedstawiciele krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Pula przyznana Polsce to ponad 105 miliardów euro, z czego prawie 73 miliardy euro na politykę spójności.

Angela
Angela Merkel

Wróćmy do Rosji, gdzie przygotowania do olimpiady w Soczi trwają pełną parą, a Putin chce przed tym wydarzeniem pokazać ludzką twarz - takie komentarze dominują po ułaskawieniu przez Kreml Michaiła Chodorkowskiego. Były szef Jukosu mógł wyjść na wolność dzięki amnestii ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina z okazji 20 lecia rosyjskiej konstytucji. Poza Chodorkowskim na wolność wyszły również członkinie zespołu Pussy Riot i aktywiści Greenpeace aresztowani po wrześniowej akcji w Arktyce.

O bojkot Igrzysk Olimpijskich ze względu na więźniów politycznych apelowała do Zachodu rosyjska opozycja. Wiemy, że do Soczi nie pojadą m.in prezydenci USA, Francji i Niemiec. Michaił Chodorkowski, były szef koncernu naftowego Jukos, spędził ponad 10 lat w areszcie, więzieniach i kolonii karnej. Trafił tam za domniemane przestępstwa gospodarcze.

Niewątpliwie Igrzyska Olimpijskie w Soczi będzie najważniejszym wydarzeniem (sportowym, ale i politycznym) początku 2014 roku. Zwłaszcza, że napięcie wywołane zamachami terrorystycznymi w Rosji rośnie, podobnie jak niepokój. Bo nikt na te chwilę nie ma pewności czy terroryści nie zaatakują również w Soczi.

KS/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt