Logo Polskiego Radia
Print

Interwencja w Syrii bez Polski

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 29.08.2013 15:47
  • Polska a interwnecja w Syrii
Polska nie przewiduje uczestnictwa w interwencji w Syrii w żadnej formie - poinformował Donald Tusk.
Premier Doland Tusk: photo - KPRMPremier Doland Tusk: photo - KPRM

- Nie podzielam wiary i entuzjazmu tych, którzy sądzą, że interwencja w Syrii przyniesie właściwe efekty i skutki - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

Jak zauważył, mamy doświadczenia w tej części świata, które pokazują, że interwencje zbrojne, nawet z najbardziej oczywistych i szlachetnych pobudek, rzadko kiedy przynoszą pożądany skutek. Zaznaczył przy tym: "Uważam za niestosowne i niekompetentne uwagi w rodzaju, że Ameryka idzie tam po ropę, wiadomo, że sytuacja w Syrii i ewentualna interwencja, to nie jest wyłącznie czy głównie gra interesów". Tusk wskazał, że w Syrii mamy do czynienia z olbrzymią tragedią - 100 tysiącami ofiar śmiertelnych oraz setkami tysięcy migrujących z tamtego regionu.

Atak rakietowy USA na Syrię może się rozpocząć już w czwartek - informuje we wtorek telewizja NBC, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA. Ataki o ograniczonym charakterze miałyby potrwać trzy dni. Syria zapowiada, że będzie się bronić. Według NBC celem tych ataków byłoby raczej ostrzeżenie reżimu prezydenta Baszara al-Assada, a nie zdziesiątkowanie jego potencjału militarnego.

Z prof. Markiem Dziekanem, arabistą z Uniwersytetu Łódzkiego rozmawia Katarzyna Gizińska.

IAR/PAP/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt