Logo Polskiego Radia
Print

Szczyt G8 w Irlandii Północnej

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 18.06.2013 18:10
  • Rozmowa z ekspertem PISM Arturem Gradziukiem
Liderzy G8 są za pokojowym zakończeniem konfliktu w Syrii.
Barack Obama i Władimir PutinBarack Obama i Władimir Putinfot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Liderzy G8 są za pokojowym zakończeniem konfliktu w Syrii. Chcą też wspólnie działać na rzecz uregulowania sytuacji w tym kraju. Dlatego są za jak najszybszym zwołaniem konferencji pokojowej ws. Syrii w Genewie. W deklaracji szczytu w Irlandii Północnej znalazły się stwierdzenia o zamiarze politycznego rozwiązania kryzysu w tym kraju.
"Nie jest tajemnicą, że wokół stołu obrad G8 były różne wizje rozwiązań dla Syrii-" mówił na spotkaniu z dziennikarzami brytyjski premier. David Cameron przekonywał, że żywotnym interesem wszystkich stron jest doprowadzenie konfliktu do końca i udzielenie pomocy Syryjczykom, by mogli przeprowadzić zmiany, których pragną.
Cameron mówił, że osiągnięcie porozumienia nie było łatwe i było możliwe wyłącznie dzięki szczerym, bezpośrednim rozmowom między przywódcami, które charakteryzowały to spotkanie grupy G8. " Każdy przywódca, który zasiadł za tym stołem wie, że same słowa nie powstrzymają cierpień w Syrii. Naszym zadaniem jest wcielenie ustaleń w życie" - zaznaczył brytyjski premier.
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że podczas dwudniowego szczytu nie czuł się wyobcowany, choć przyznał, że ścierał się z przywódcami innych państw w kwestii zakończenia wojny w Syrii. Rosyjski przywódca po raz kolejny skrytykował amerykańskie plany wysłania broni syryjskiej opozycji. Dodał, że niektórzy przywódcy obecni na szczycie G8 zakwestionowali doniesienia mówiące o tym, że reżim Baszara al-Asada użył broni chemicznej w walce z opozycją.

Światowe mocarstwa wezwały rząd Syrii i syryjską opozycję, by zniszczyły i wydaliły z kraju wszystkie organizacje i osoby powiązane z Al-Kaidą bądź innymi organizacjami terrorystycznymi.

W komunikacie po szczycie G8 nie ma wzmianki o przyszłości prezydenta Baszara al-Asada.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt