Logo Polskiego Radia
Print

Sekretarz generalny NATO w Polsce

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 06.06.2013 18:34
  • Rozmowa z ekspertem PISM Wojciechem Lorenzem
Sekretarz generalny NATO podziękował Polsce za jej udział w operacji afgańskiej.
Anders Fogh RasmussenAnders Fogh Rasmussenfot. PAP/EPA/SABRI ELMHEDWI

Sekretarz generalny NATO podziękował Polsce za jej udział w operacji afgańskiej. Prezydent Bronisław Komorowski mówił, że dla naszego kraju najważniejsza jest zdolność Sojuszu do obrony państw członkowskich.
Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO, Andersem Foghiem
Rasmussenem w Warszawie, prezydent powiedział, że nasz kraj przywiązuje dużą wagę do wrześniowych ćwiczeń NATO, które odbędą się także na terytorium Polski. Wyraził przy tym nadzieję, że ćwiczenia potwierdzą zdolności obronne Paktu. Prezydent zaprosił sekretarza generalnego NATO do odwiedzenia Polski w czasie ćwiczeń.
Bronisław Komorowski powiedział, że rozmawiał z Andersem Foghiem Rasmussenem także o sytuacji w Afganistanie. Podkreślił, że dla Polski jest ważne przeprowadzenie głębokiej analizy operacji afgańskiej, aby wyciągnąć z niej wnioski dotyczące tak Afganistanu, jak i NATO.
Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że Polska jest istotnym członkiem NATO, a Pakt jest znacząco zaangażowany w jej obronę. Sekretarz generalny oddał hołd polskim żołnierzom, uczestniczącym w misjach Sojuszu. Powiedział, że w Afganistanie udało się osłabić Al Kaidę i wzmocnić tamtejsze siły bezpieczeństwa. Chcę podziękować Polsce za jej wkład w Afganistanie - powiedział Rasmussen. Liczę na jej dalszy udział po 2014 roku, kiedy siły NATO mają opuścić ten kraj.
Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Polska wydaje na obronność prawie 2 procent PKB, czyli więcej, niż wynosi limit NATO-wski. Nasz kraj przyczynia się też do wzmacniania zbiorowej zdolności obronnej Paktu, między innymi poprzez udział w systemie obrony antyrakietowej. Dziękuję za wszystko, co Polska zrobiła, by mieć swój udział w budowaniu silnej Europy i silnego NATO. Liczę na jej dalsze zaangażowanie w przyszłości - powiedział Anders Fogh Rasmussen.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt