Logo Polskiego Radia
Print

Unijne sankcje wobec Syrii

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 28.05.2013 13:59
  • Rozmowa z doktorem Kacprem Rękawkiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
Wygasło embargo na dostawy broni, pozostały sankcje dyplomatyczne i ekonomiczne wobec reżimu w Damaszku.

Wygasa unijne embargo na dostawy broni dla rebeliantów w Syrii, pozostałe sankcje dyplomatyczne i ekonomiczne wobec reżimu w Damaszku przedłużone o rok. To ustalenia ministrów spraw zagranicznych 27 krajów po prawie 12-godzinnym spotkaniu. Szefom dyplomacji nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie embarga na dostawy broni do Syrii, każdy kraj będzie więc decydował w tej sprawie sam.
Na uchylenie embarga naciskały Francja i Wielka Brytania, ale przeciwna była między innymi Austria, która obawiała się zaognienia sytuacji w regionie. Tymczasem czas na decyzje naglił, bo sankcje wygasają 31 maja. Te ekonomiczne i dyplomatyczne pozostaną w mocy, wygaśnie embargo na dostawy broni.
"Ta sprawa była trudna dla wielu krajów, dlatego negocjacje trwały ponad 12 godzin, ale myślę, że to dobra decyzja” - powiedział po spotkaniu szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.
Ministrowie ustalili, że państwa członkowskie same będą decydować o wysłaniu broni dla syryjskiej opozycji, ale w ograniczonym zakresie.
"Kraje członkowskie będą analizowały każdorazowo sytuację gdy będą decydować się na dostawy technologii, czy sprzętu wojskowego” - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Chodzi o gwarancje, by broń trafiała do wyznaczonych odbiorców.
Na razie jednak kraje członkowskie nie zamierzają wysyłać broni syryjskim rebeliantom. Czekają na wyniki międzynarodowej konferencji w Genewie poświęconej Syrii, która odbędzie się w czerwcu, a w której ma uczestniczyć prezydent Baszar al-Asad. Unijne sankcje wobec reżimu w Damaszku.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt