Logo Polskiego Radia
Print

Banki na Cyprze wciąż zamknięte

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 27.03.2013 11:56
  • Rozmowa z analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Pawłem Tokarskim
Otwarto tymczasem filie trzech cypryjskich banków w Grecji. Od razu ustawiły się do nich kolejki.
fot. PAP/EPA/Simela Pantzartzi

Dziś w Grecji otwarto filie trzech cypryjskich banków. Przed placówkami od razu ustawiły się długie kolejki klientów obawiających się o bezpieczeństwo swoich oszczędności.
Swoje filie w Grecji otworzył dziś Bank Cypru, bank Laiki, a także bank Elleniki. Tymczasem grecki Pireus Bank poinformował wczoraj o podpisaniu umowy dotyczącej nabycia wszystkich greckich depozytów, pożyczek i 312 oddziałów trzech cypryjskich banków.
Po wczorajszej transakcji Pireus Bank stał się drugim największym pożyczkodawcą w Grecji.

Na Cyprze banki jeszcze zamknięte

Natomiast banki na Cyprze wciąż jeszcze będą zamknięte. Mają zostać otwarte jutro. Analitycy zastanawiają się, jak w najbliższej przyszłości zareagują rynki i mieszkańcy Cypru.
Cypryjczycy będą mieli ograniczone pole manewru. Minister finansów zapowiedział, że będą wprowadzone tygodniowe limity wypłat gotówki - by nie doprowadzić do szkodliwych, masowych wypłat przez klientów. Cypryjczycy nie będą mogli też realizować czeków ani przelewać większych kwot za granicę. Wprowadzony będzie jednorazowy podatek od dużych depozytów bankowych. W niektórych przypadkach może on wynieść aż 40 procent.
Według ekspertów, Cypr przestanie być rajem podatkowym i kraj ten może teraz czekać nagła i głęboka recesja.
Komercyjne banki na Cyprze mają zostać otwarte jutro, ale jak się wydaje - to nie koniec kłopotów finansowych tego kraju.

IAR/MS

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt