Logo Polskiego Radia
Print

Świat potępia przemówienie prezydenta Syrii

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 07.01.2013 19:17
  • Rozmowa z doktorem Janem Burym z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Baszar al-Asad nazwał rebeliantów marionetkami w rękach zachodu i terrorystami powiązanymi z al-Kaidą.
Baszar al-AssadBaszar al-Assadfot. PAP/EPA/SANA

Głosy oburzenia na świecie po przemówienia prezydenta Syrii. Słowa Baszara-al-Asada o odrzuceniu rozmów z opozycją potępili między innymi szefowie dyplomacji Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Turcji.
Catherine Ashton powiedziała, że al-Asad musi ustąpić, aby możliwe stałoby się zakończenie krwawej wojny domowej w Syrii. William Hague nazwał słowa syryjskiego prezydenta "obietnicami bez pokrycia, na które nikt nie da się nabrać". Podobnie mówił Ahmet Davutoglu, podkreślając, że al-Asad w kółko mówi to samo, a jedynym sposobem na zmianę sytuacji w Syrii jest odsunięcie go od władzy.
Baszar al-Asad podczas przemówienia w operze w Damaszku, gdzie zgromadzili się jego zwolennicy, nazwał rebeliantów marionetkami w rękach zachodu i terrorystami powiązanymi z al-Kaidą. Jako warunek wstępny uspokojenia sytuacji w kraju uznał zakończenie wspierania opozycji przez siły zewnętrzne.
Jego słowa odrzuciła Syryjska Narodowa Koalicja, skupiająca większość ugrupowań opozycyjnych.
W wojnie domowej, która trwa w Syrii od ponad 21 miesięcy zginęło co najmniej 60 tysięcy osób. Setki tysięcy osób uciekło z Syrii do krajów sąsiednich, między innymi do Turcji.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt