Logo Polskiego Radia
Print

Wzrost napięcia na linii Ankara-Damaszek

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 15.10.2012 16:21
  • Rozmowa z Adamem Balcerem z Demos Europa
W zeszłym tygodniu Turcja zatrzymała syryjski samolot, w poniedziałek samolot armeński. Podejrzewano przemyt broni do Syrii.
źr. www.google.maps.com

Armeński samolot, zatrzymany w Turcji, przeszedł kontrolę i może dalej lecieć do Syrii - poinformował turecki wicepremier. Samolot, lecący z Armenii do Aleppo, zmuszono do lądowania na lotnisku w mieście Erzurum w Turcji. Według listów przewozowych, na pokładzie była pomoc humanitarna.
W zeszłym tygodniu Turcja zatrzymała syryjski samolot, którym - według Ankary - miało być przewożone rosyjskie uzbrojenie dla armii rządu Syrii. Damszek odpierał zarzuty i apelowała do Turcji o pokazanie domniemanego uzbrojenia publicznie. Wczoraj Syria zakazała cywilnych lotów nad swoim terytorium tureckim samolotom. Jako oficjalny powód podano podobny zakaz, którym Turcja miała objąć syryjskie cywilne loty. Ankara nie wydała jednak nigdy takiej decyzji, ostrzegła natomiast, że będzie zatrzymywać syryjskie samoloty, co do których zaistnieje podejrzenie, iż na ich pokładzie znajdować się będzie wojskowy ładunek przeznaczony dla armii prezydenta Baszara al-Asada.
Ostatnio rośnie napięcie w relacjach między Syrią a Turcją. Przez kilka dni dochodziło do wymiany ognia na pograniczu obu państw. Turcja odpowiadała ogniem na zabójstwo tureckich cywilów w syryjskim ostrzale. Turecki rząd poparł syryjską opozycję i domaga się ustąpienia prezydenta Syrii, Baszara al-Assada.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt