Logo Polskiego Radia
Print

Mija tydzień

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 16.05.2014 17:43
  • Mija Tydzień
Najważniejsze wydarzenia tygodnia komentują Anatol Arciuch i Agaton Koziński.
Polskie Radio

Były wysłannik Parlamentu Europejskiego na Ukrainę angażuje się tam biznesowo. Aleksander Kwaśniewski przyznaje, że pracuje dla tamtejszego holdingu gazowego.

Chodzi o firmę Burisma której właścicielem jest Mykoła Złoczewski, były minister do spraw energii w administracji Wiktora Janukowycza. Sprawa ze względu na swoją dwuznaczność wzbudziła liczne komentarze polityczne.

Europa powinna zaostrzyć sankcje wobec Rosji jeśli będzie to konieczne. Takiego zdania są kandydaci na szefa Komisji Europejskiej. W debacie, zorganizowanej w czwartek przez Europejską Unię Nadawców, zmierzyło się 5 polityków: Jean-Claude Juncker z Europejskiej Partii Ludowej , socjalista Martin Schulz, liberał Guy Verhofstadt , Ska Keller z Partii Zielonych oraz Alexis Tsipras kandydat Europejskiej Lewicy.

25 rocznica czerwcowych wyborów coraz bliżej. Coraz więcej także wydarzeń, podczas których analizowana jest polska droga do niezależności.

Łączy nas wspólnota losów i dążeń. Razem wolność odzyskaliśmy i razem przez nią idziemy. Tak mówił Bronisław Komorowski w czasie międzynarodowej Konferencji "Wspólnota ponad kordonem. Opozycja demokratyczna Europy Środkowo-Wschodniej w czasach zimnej wojny", która odbywa się w Pałacu Prezydenckim.

Natomiast Lech Wałęsa był gospodarzem zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie debaty poświęconej wnioskom płynącym z sukcesu, ale i błędów - co sam zaznaczył - ruchu Solidarności.

Były polski prezydent apelował do rządów europejskich o solidarność w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie. Zaznaczył, że nie chodzi o działania kierowane przeciwko Rosji. Ocenił, że Ukraina poszła złą drogą - w kraju szerzy się przemoc - ale że można temu państwu skutecznie pomóc.

W drugim spotkaniu wzięli udział, między innymi: laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Egipcjanin Mohamed ElBaradei, laureatka prestiżowych, światowych nagród kubańska dziennikarka Yoani Sanchez i doradca do spraw gospodarczych wielu europejskich i azjatyckich rządów, także Komisji Europejskiej, Amerykanin Jeremy Rifkin.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt