Logo Polskiego Radia
Print

XV Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 17.05.2012 10:24
  • Rozmowa z Piotrem Kędziorkiem, kierownikiem Radiowego Centrum Kultury Ludowej.mp3
Naszym gościem był kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek.
źr. materiały prasowe

Koncertem "Muzyka Źródeł - Kurpie" rozpoczął się XV Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Festiwal organizuje Polskie Radio a koncerty odbywać się będą w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego.
Festiwal Nowa Tradycja powstał w roku 1998. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem była popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup inspirujących się polską muzyka ludową oraz muzyką mniejszości etnicznych.
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wyjaśnia, że dla Radia organizacja festiwalu to przyjemny obowiązek. Pielęgnowanie i dokumentowanie tego, co powstawało przez ostatnie dziesięciolecia, a nawet wieki, jest obowiązkiem radia publicznego po to, by zachować tę spuściznę dla przyszłych pokoleń jako kod kulturowy naszego narodu - podkreśla prezes Siezieniewski. Na to - dodaj - w części są przeznaczane pieniądze z abonamentu.
Jubileuszowy festiwal rozpocznie niezwykły koncert artystów, którzy wykonują archaiczną muzykę kurpiowską. Wystąpią Zofia Waryc, Marianna Bączek i laureat konkursu Nowej Tradycji, Adam Strug. Podczas koncertu wystąpią także Śpiewaczki z Bandyś, Śpiewacy z Zawad oraz Jan Kania z Kapelą. Jak wyjaśnia dziennikarka radiowej Dwójki Anna Szewczuk, koncert będzie miał charakter opowieści i rozmowy o muzyce i tradycji kurpiowskiej.
Ponieważ jest to jubileuszowy, XV. festiwal, to podczas otwierającego go koncertu wystąpi kilka zespołów, które w poprzednich latach wygrywały festiwalowy konkurs.
Na koncercie laureatów wystąpią zespoły: Swoją Drogą, Muzykanci, Kwadrofonik, Agata Siemaszko i Kuba „Bobas" Wilk.
Festiwal potrwa do niedzieli. W piątek i sobotę będzie można wysłuchać 12. zespołów startujących w konkursie, a także koncertów międzynarodowych gwiazd. W niedzielę koncert laureatów oraz Tria Petrakis - Lopez - Chemirani.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt