Logo Polskiego Radia
Print

"Warto być przyzwoitym"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 19.02.2012 13:35
  • Wywiad z prof. Władysławem Bartoszewskim z okazji 90. urodzin
Na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście obchodzono 90. urodziny prof. Władysława Bartoszewskiego.
Prof. Władysław Bartoszewski przemawia na Zamku Królewskim w Warszawie, fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiProf. Władysław Bartoszewski przemawia na Zamku Królewskim w Warszawie, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście obchodzono 90. urodziny Władysława Bartoszewskiego. Obchody zaszczycili swoją obecnością premier, prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.
Sam jubilat - w nawiązaniu do tytułu biografii o nim - mówił, że nadal uważa, iż warto być przyzwoitym. Powiedział też, że nie żałuje żadnego słowa, bo każde z nich było wypowiedziane w zgodzie z wartościami, które wyznawał.
"Niejedno mogło być mądrzejsze, głębsze, lepsze" - przyznał Władysław Bartoszewski, ale dodał, że żadnego słowa się nie wstydzi.
Prezydent Komorowski wręczył Władysławowi Bartoszewskiemu Medal Niepokorności z wizerunkiem jubilata. W okolicznościowym przemówieniu nazwał jubilata swoim przyjacielem i "busolą", która zawsze wskazuje jak dokonywać właściwych wyborów w trudnych czasach. Według prezydenta, jubilat przez wiele lat stawał po słusznej stronie mimo zagrożenia życia, wolności i ryzyka marginalizacji.
Premier Donald Tusk powiedział, że Władysław Bartoszewski jest nie tylko wzorem do naśladowania, ale też cennym sojusznikiem. Szef rządu przyznał, że darzy jubilata szczerym uczuciem.
"Droga pani Zofiu, drogi panie Władysławie, my wszystkich was po prostu kochamy" - mówił szef rządu, który żartował, że Polacy życząc wielu lat życia profesorowi Bartoszewskiemu, zachowują się egoistycznie, bo w jego towarzystwie jest nam lepiej.
Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie. Jest byłym więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, senatorem IV kadencji, a obecnie sprawuje stanowisko sekretarza stanu w rządzie Donalda Tuska.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt