Logo Polskiego Radia
Print

W Polsce tyle wody co w Egipcie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 22.03.2014 16:44
  • Janina Ochojska o Światowym Dniu Wody
Dziś Światowy Dzień Wody. W tym roku eksperci zwracają uwagę na związek między wodą a produkcją energii.
sxc.hu

Eksperci ONZ przypominają, że na świecie 800 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a dwa i pół miliarda żyje w złych warunkach sanitarnych.

Polska Akcja Humanitarna poprzez budowanie studni i ujęć wodnych zmienia życie społeczeństw - powiedziała na naszej antenie Janina Ochojska, prezes PAH. Tylko w 2013 roku w Somalii, Sudanie Południowym oraz Syrii w ramach działań fundacji dostęp do wody otrzymało 75 tysięcy osób. Jak wynika z badań przeprowadzony przez GFK Polonia 90 proc. Polaków uważa, że dostęp do wody pitnej jest niezbędnym warunkiem dla rozwoju społeczeństw. Z okazji Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest 22 marca, ambasadorka Polskiej Akcji Humanitarnej - Aga Zaryan - zachęca do udziału w akcji „Z głębi serca”.

Także Polska należy do państw ubogich w wodę. Trzy czwarte obszaru naszego kraju jest narażone na okresowe deficyty wody. Nasze zasoby H2O w przeliczeniu na osobę są porównywalne z możliwościami pustynnego Egiptu i aż trzykrotnie mniejsze niż średnie zasoby innych państw Europy. Długoterminowe prognozy przewidują, że niekorzystne tendencje będą się pogłębiać.

Więcej w rozmowie Katarzyny Gizińskiej z Janiną Ochojską, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

IAR/PAH/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt