Logo Polskiego Radia
Print

Święto Niepodległości po polsku

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.11.2013 16:53
  • Dr Jacek Kucharczyk o tegorocznych obchodach Święta Niepodległości
Nie tylko chuligani, bijatyki i podpalenia. Wielu Polaków radośnie świętowało Dzień Niepodległości.
Fragment zaproszenia na konferencję prasową poświęconą organizacji XXV Biegu Niepodległości, foto: mat.prasowe/wosir.pl

Dziś pojawiły się pierwsze podsumowania imprez okolicznościowych. Prawie ćwierć miliona osób uczestniczyło w akcji wysyłania specjalnych kartek pocztowych. Pomysłodawcą i organizatorem było Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Koordynatorka akcji Anna Osiadacz była zaskoczona odzewem. Kiedy okazało się, że kartki można wysyłać także za pośrednictwem strony internetowej muzeum, w ciągu jednej sekundy odwiedzało ją nawet sześć osób. To absolutny rekord.

Powody do dumy mają też organizatorzy warszawskiego Biegu Niepodległości. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba biegaczy. Dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Kopaniak mówi, że z roku na rok przybywa chętnych. Przed tegorocznym biegiem 12 tysięcy osób wykupiło pakiety startowe w ciągu 32 godzin. 900 miejsc rezerwowych rozeszło się w pięć minut. Janusz Kopaniak przyznał, że organizatorzy byli zszokowani tak dużym zapotrzebowaniem na uczestnictwo w biegu. Już teraz zastanawiają się, jaką liczbę pakietów przygotować na przyszły rok.

Organizatorzy imprez mają nadzieję, że w przyszłych latach będzie w nich brało udział coraz więcej osób, a burdy uliczne przestaną towarzyszyć obchodom Dnia Niepodległości.

Z drem Jackiem Kucharczykiem z Instytutu Spraw Publicznych rozmawia Katarzyna Gizińska.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt