Logo Polskiego Radia
Print

"Nie zapominajmy o Syrii"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 09.03.2013 09:23
  • Rozmowa z Moniką Korowajczyk-Sujkowską z Polskiej Akcji Humanitarnej
Polska Akcja Humanitarna rozpoczyna przekazywanie pomocy dla ofiar wojny domowej w tym kraju.
fot. pah.org.pl

Polska Akcja Humanitarna rozpoczyna akcję pomocy dla Syryjczyków. Pod wystosowanym przez organizację apelem o wsparcie podpisało się ponad 20 znanych Polaków, w tym Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, kardynał Stanisław Dziwisz, Aleksander Kwaśniewski i Jerzy Owsiak.
PAH chce w najbliższych dniach zawieźć najbardziej potrzebne rzeczy dla mieszkańców północnych rejonów kraju, ogarniętego wojną domową. Chodzi m.in. o okolice miasta Aleppo, gdzie toczą się najcięższe walki. Do poszkodowanych mają trafić lekarstwa, koce, żywność i środki higieny.
Polska Akcja Humanitarna chce za zebrane pieniądze kupić dary w sąsiadującej z Syrią Turcji. Jak mówi Polskiemu Radiu Olga Blumczyńska z PAH, w Turcji z pomocą syryjskich organizacji pozarządowych zostanie zorganizowany konwój z darami.
„Nasz wysłannik robi rekonesans na miejscu i pracuje nad logistyką. Na pewno będziemy współpracować z lokalną organizacją syryjską i to im przekażemy dary, które będą mogli wykorzystać w szpitalach. Sytuacja na miejscu jest bardzo niebezpieczna i nie wiemy, czy będziemy mogli wjechać do Syrii, ale być może uda się choćby przeprowadzić ten transport” - dodaje Olga Blumczyńska.
Numer konta na które można wpłacać pieniądze znajduje się na stronie internetowej PAH www.pah.org.pl
ONZ szacuje, że około 4 milionów Syryjczyków potrzebuje obecnie natychmiastowej pomocy. Według danych Narodów Zjednoczonych wojna w Syrii kosztowała już życie co najmniej 70 tysięcy osób i wygnała z kraju co najmniej 100 tysięcy osób.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt