Logo Polskiego Radia
Print

To było kilka lat ciężkiej pracy

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 08.06.2012 14:23
  • Adam Olkowicz o Euro 2012.mp3
Gościem Michała Strzałkowskiego był Adam Olkowicz, dyrektor polskiej części turnieju.
Adam Olkowicz (pierwszy z lewej) na konferencji prasowejAdam Olkowicz (pierwszy z lewej) na konferencji prasowej

Adam Olkowicz wyjaśniał, że ceremonia otwarcia będzie bardzo krótka. "Takie ceremonie na mistrzostwach piłkarskich mają inny wymiar niż otwarcie Igrzysk Olimpijskich. Tam w pierwszym dniu zawsze jest defilada sportowców i uroczyste zapalenie znicza olimpijskiego. A tu najważniejszą rzeczą są od początku mecze. Ceremonia na Stadionie Narodowym będzie więc bardzo krótka. Potrwa zaledwie 12 i pół minuty. Będzie pokazywać Polskę i Ukrainę, nasze tradycje kulturalne i nasze sąsiedztwo. Pokażemy wspólne słowiańskie korzenie. Nie zabraknie jednak elementów piłkarskich" - mówił dyrektor Euro 2012.

Podczas ceremonii wystąpi 800 tancerzy z 63 krajów świata. Niemiecka wokalistka Oceana zaśpiewa oficjalny hymn Euro 2012 "Endless Summer". Hymny Polski i Grecji wykona Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Zaraz potem - o godzinie 18:00 - reprezentacje polska i grecka rozegrają pierwszy mecz turnieju.

Adam Olkowicz podkreślał, że Polsce potrzebny jest podczas Euro 2012 nie tylko sukces organizacyjny, ale także sportowy. "Wierzymy, że logistycznie będzie to sukces. Natomiast my Polacy zbyt długo czekamy na odrodzenie wielkich tradycji polskiego futbolu z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia. Dzisiaj gramy w Polsce, a nasza reprezentacja ma świetne warunki. Wierzymy, że zacznie się tworzyć nowa, wielka, pozytywna tradycja polskiej piłki" - mówił Adam Olkowicz.

Wieczorem rozegrany zostanie kolejny mecz mistrzostw. We Wrocławiu zmierzą się ze sobą reprezentacje Czech i Rosji.

MS/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt