Logo Polskiego Radia
Print

Rosja zapowiada rozmieszczenie systemu antyrakietowego w Kaliningradzie

migracja
Administrator Administrator 07.12.2011 12:24
Szef rosyjskiego sztabu generalnego twierdzi, że to państwa zachodu popychają Rosję do wyścigu zbrojeń.

Generał Nikołaj Makarow ostrzegł, że państwa zachodu umieszczając elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w pobliżu granicy Rosji, popychają ją ku nowemu wyścigowi zbrojeń. Szef rosyjskiego sztabu generalnego na spotkaniu z zagranicznymi wojskowymi attache poinformował, że armia rozpoczęła realizację planów prezydenta Dmitrija Miedwiediwa w sprawie poprawy bezpieczeństwa i rozmieszczenia rakiet wzdłuż wschodniej granicy Rosji. Generał Nikołaj Makarow zapewnił jednocześnie, że Moskwa nadal jest gotowa współpracować z Europą i zbudować wspólny system przeciwrakietowy. "Czemu nikt nie wyjdzie nam naprzeciw? Ktoś ma w tym interes" - pytał generał Makarow.

Rzecznik Zachodniego Okręgu Wojskowego w Kaliningradzie, pułkownik Andriej Bobrun powiedział agencji Interfax, że w okręgu zostanie rozmieszczony rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze S-400 Triumf. Obecnie trwają testy tych rakiet. Rosyjska armia ma obecnie dwa pułki S-400 w Elektrostali i Dmitrowie pod Moskwą. W przyszłym roku mają być zainstalowane dwa kolejne, właśnie w Obwodzie Kaliningradzkim. S-400 mogą zwalczać cele z powietrza, w tym samoloty, rakiety cruise i rakietowe pociski balistyczne. Może namierzać i naprowadzać rakiety na sześć celów jednocześnie, będące w odległości do 400 kilometrów.

W listopadzie prezydent Miedwiediew zapowiadał gotowość do rozmieszczenia rakiet Iskander w bezpośrednim sąsiedztwie Polski. Następnie Moskwa uruchomiła w Obwodzie Kaliningradzkim system ostrzegający przed rakietami i zastrzegła sobie prawo do ataku elementów tarczy jeśli jej postulaty nie zostaną spełnione. NATO wielokrotnie odrzucało propozycję wspólnego systemu antyrakietowego z Rosją.

PP

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt