Logo Polskiego Radia
Print

Ojcowie Niepodległości – komu zawdzięczamy wolną Polskę?

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 21.11.2018 11:17
  • "Wielcy Twórcy Niepodległej" - Ojcowie Niepodległości – komu zawdzięczamy wolną Polskę [posłuchaj]
Mężowie stanu, wybitni dowódcy wojskowi, społecznicy i tysiące anonimowych patriotów walczyło o Niepodległą
Józef Piłsudski ze swoim sztabem w KielcachJózef Piłsudski ze swoim sztabem w KielcachFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Na odzyskanie przez Polskę niepodległości pracowało wiele pokoleń Polaków. Często mieli przeciwstawne poglądy polityczne i inne wyobrażenie o tworzącej się Polsce. Często bywali do siebie w opozycji. Łączyło ich jedno: pragnienie utworzenia niepodległej Polski. Wśród wielu Polaków - patriotów wyróżniamy szczególnie kilka postaci: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, Józef Haller. To o nich mówimy, że są ojcami polskiej niepodległości. To postaci – symbole, konstruktorzy Niepodległej, która po 123 latach zaborów znowu wróciła na mapy Europy.

Kim byli ojcowie polskiej niepodległości? Co ich łączyło, a co dzieliło, jakie cechy charakteru i jakiego rodzaju determinacja pomogły im we wcieleniu w życie wizji wolnej Polski?

W audycji na ten temat udział biorą znakomici historycy: prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach oraz prof. Tadeusz Panecki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i prezes Stowarzyszenia Historyków Wojskowości.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt