Logo Polskiego Radia
Print

Gen.Orlicz-Dreszer–jeden z najwybitniejszych wojskowych II RP

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 17.10.2018 15:01
  • Gustaw Orlicz-Dreszer – jeden z najsławniejszych wojskowych II RP.mp3
Żołnierz Legionów Polskich. Jeden z najzagorzalszych zwolenników marszałka Józefa Piłsudskiego, u którego boku stał podczas przewrotu majowego
Obchody Święta Morza w Gdyni, gen. Orlicz-Dreszer pierwszy z lewejObchody Święta Morza w Gdyni, gen. Orlicz-Dreszer pierwszy z lewejFoto: NAC/Naczelne Archiwum Cyfrowe

Generał Gustaw Orlicz-Dreszer był jednym z najwybitniejszych generałów okresu międzywojennego. Współtwórca przewrotu majowego w 1926 r. i jego faktyczny przywódca, według marszałka Józefa Piłsudskiego był chlubą polskiej armii. Za odwagę w wojnach lat 1914-1920 został odznaczony szesnastokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości z Mieczami i czterokrotnie Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jak podkreślają historycy, Polska była dla niego wartością najważniejszą.

Był jednym z najzagorzalszych zwolenników marszałka Józefa Piłsudskiego, u którego boku stał podczas przewrotu majowego. To on 11 maja 1926 r. rozmawiał z Piłsudskim w jego dworku w Sulejówku. Wówczas podjęta została decyzja o rozpoczęciu następnego dnia rozmów dotyczących dymisji rządu. I to właśnie generał Gustaw Orlicz-Dreszer towarzyszył marszałkowi podczas słynnej rozmowy z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego. Po tej rozmowie całe dowodzenie wojskowe tak naprawdę przejął gen. Orlicz-Dreszer.

Generał Gustaw Orlicz-Dreszer od 1930 roku był prezesem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. Z jego inicjatywy powołano Fundusz Obrony Morskiej przekształcony w Fundusz Obrony Narodowej, zbierający środki na obronę kraju. Za sprawą gen. Dreszera Liga Morska i Kolonialna stała się w Polsce organizacją masową, rozwinęła się również wśród Polonii, szczególnie w Ameryce Północnej.

Zginął tragicznie w wypadku lotniczym 16 lipca 1936 roku, tuż po powołaniu go na stanowisko Inspektora Obrony Powietrznej Państwa.

W audycji podsumowującej działalność generała Gustawa Orlicz-Dreszera udział biorą prof. Arkadiusz Indraszczyk z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach i z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz prof. Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt