Logo Polskiego Radia
Print

Kazimierz Sosnkowski - organizator struktur wojskowych II RP

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 17.09.2018 10:36
  • Wielcy Twórcy Niepodległej: gen. Kazimierz Sosnkowski, gorący patriota, polityk i żołnierz [posłuchaj]
Wojskowy i polityk, Wódz Naczelny i zastępca prezydenta Rządu RP na Uchodźstwie. Gorący patriota
Gen. Kazimierz Sosnkowski. Źródło: NAC

Kazimierz Sosnkowski był wybitnym, niezwykle szybko awansujacym wojskowym.

Wychowany w tradycjach "wojska polskiego i powstań narodowych, w atmosferze opowieści o zsyłkach na Sybir i tajemnicy cytadeli warszawskiej”.

Był gorącym patriotą, już w okresie nauki angażował się w działalność tajnych kółek samokształceniowych. Kiedy Kazimierz Sosnkowski zdał egzaminy na Politechnikę Warszawską, w Królestwie Polskim rozpoczął się strajk szkolny i bojkot rosyjskich uczelni. Wtedy wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Zdecydowanie odpowiadały mu ideały wyzwolenia narodowego, za którymi opowiadali się przedstawiciele ówczesnego polskiego socjalizmu. W 1906 roku, na zjeździe we Lwowie, po raz pierwszy spotkał Józefa Piłsudskiego, z którym los miał złączyć go na długie lata.

W 1907 roku rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej, angażując się jednocześnie w działalność niepodległościową. W 1908 roku utworzył Związek Walki Czynnej. Dwa lata później był współzałożycielem Związku Strzeleckiego, w którym po objęciu funkcji komendanta głównego przez Józefa Piłsudskiego w 1912 roku, działał jako jego zastępca i szef sztabu.

W Legionach Polskich, od sierpnia 1914 roku pełnił obowiązki szefa sztabu, najpierw 1 pułku piechoty, a następnie I Brygady.

W czasie II wojny światowej komendant Związku Walki Zbrojnej. Jeden z najbardziej zasłużonych i najlepiej znanych na Zachodzie polskich działaczy tego okresu.

W dyskusji o Kazimierzu Sosnkowskim wzięli udział znakomici historycy: prof. Tadeusz Panecki z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Historyków Wojskowości oraz prof. Wojciech Włodarkiewicz z Wojskowej Akademii Technicznej, sekretarz Stowarzyszenia Historyków Wojskowości.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Realizacja i oprawa muzyczna: Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt