Logo Polskiego Radia
Print

Gen. Józef Dowbor-Muśnicki – odważny żołnierz, żarliwy patriota

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.08.2018 08:30
  • "Wielcy Twórcy Niepodległej" - Generał Józef Dowbor-Muśnicki [posłuchaj]
Był jednym z najwybitniejszych przywódców wojskowych odradzającej się Polski. Włożył wiele wysiłku w odbudowę Wojska Polskiego
Gen. Józef Dowbor-Muśnicki i sztab I Korpusu Polskiego w Rosji.  Foto: autor nieznany, źródło pierwszej publikacji: Adam Szelągowski "XX wiek" Warszawa 1938/domena publicznaGen. Józef Dowbor-Muśnicki i sztab I Korpusu Polskiego w Rosji. Foto: autor nieznany, źródło pierwszej publikacji: Adam Szelągowski "XX wiek" Warszawa 1938/domena publiczna

Generał Józef Dowbor-Muśnicki był jednym z najwybitniejszych przywódców wojskowych odradzającej się Polski. Włożył wiele wysiłku w odbudowę Wojska Polskiego, nie dane mu było jednak, częściowo z własnej winy, wykazać się w boju na miarę swego talentu i doświadczenia.

Wykształcenie wojskowe zdobył w armii carskiej, z którą był związany ponad 30 lat, aż do wybuchu rewolucji lutowej w Rosji. Wtedy to oddał się do dyspozycji Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego w Rosji. W latach 1917-1918 dowodził I Korpusem Polskim - jedną z największych polskich formacji wojskowych na Wschodzie.

W roku 1919 Naczelna Rada Ludowa powierzyła mu dowództwo Powstania Wielkopolskiego. Zreorganizował ochotnicze oddziały powstańcze tworząc z nich regularne wojsko. Rozpoczęte 27 grudnia 1918 r. powstanie było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Dzięki temu większość ziem Wielkopolski została włączona do tworzącej się II Rzeczypospolitej.

Armia Wielkopolska, już w ramach sił zbrojnych II Rzeczypospolitej, zasłużyła się w walkach z bolszewikami w latach 1919-1920, ale sam generał Józef Dowbor-Muśnicki odmówił Józefowi Piłsudskiemu objęcia dowództwa frontu południowego. Decyzja generała Dowbor-Muśnickiego traktowana była, nawet przez ludzi mu życzliwych, jako poważny błąd. Jesienią 1920 roku przeniesiony został do rezerwy a następnie, w 1924 roku w stan spoczynku.

W audycji o generale Józefie Dowbor-Muśnickim, walecznym żołnierzu, choć niespełnionym dowódcy, dziś być może niesłusznie zapomnianym, mówią znakomici historycy: profesor Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz profesor Janusz Odziemkowski z UKSW, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Maria Wieczorkiewicz.Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt