Logo Polskiego Radia
Print

Eugeniusz Kwiatkowski – twórca Gdyni i COP

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.08.2018 12:25
  • Wielcy Twórcy Niepodległej - Eugeniusz Kwiatkowski, twórca Gdyni i COP [posłuchaj]
Polityk, wielki patriota i wizjoner. Umocnił gospodarkę II RP, rozbudował jej przemysł morski i chemiczny
Obchody Święta Morza w Gdyni - Eugeniusz Kwiatkowski pośrodkuObchody Święta Morza w Gdyni - Eugeniusz Kwiatkowski pośrodkuFoto:NAC/Naczelne Archiwum Cyfrowe

Był naukowcem, politykiem, ale nade wszystko wielkim patriotą. Dzięki staraniom Eugeniusza Kwiatkowskiego powstała Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy. Z jego działalnością powiązane są także inne wielkie osiągnięcia II Rzeczpospolitej: związanie Śląska z Wybrzeżem Morskim, magistrala kolejowa Katowice-Gdynia, czy wreszcie powstanie Stalowej Woli i Mościc.

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się i zmarł w Krakowie (30.12.1888-22.08. 1974). Z wykształcenia był chemikiem po Politechnice Lwowskiej i studiach w Monachium. Były legionista, w latach 1926-30 był ministrem przemysłu i handlu, później dyrektorem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach, w latach 1935-39 zaś wicepremierem i ministrem skarbu.

Dzięki śmiałym wizjom tego polityka i naukowca gospodarka II Rzeczpospolitej okrzepła i osiągała sukcesy. Dziś Kwiatkowski oceniany jest jako twórca nowej polityki gospodarczej, opartej na przesłankach naukowo-ekonomicznych i na realiach rzeczywistości. W swoich decyzjach był odważny i nowatorski. To o nim Melchior Wańkowicz napisał, że z kraju leśnego i polnego zrobił kraj zbrojny i przemysłowy. Bez wątpienia ten wybitny ekonomista znacząco wpłynął na kształt polskiej historii gospodarczej XX wieku.

O osiągnięciach Eugeniusza Kwiatkowskiego i jego zasługach dla II Rzeczpospolitej mówi prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka.

Teksty Eugeniusza Kwiatkowskiego czyta Krzysztof Dumała.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt