Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 30.11.2018 17:36
  • Mija Tydzień - magazyn [posłuchaj]
W tym wydaniu: rosyjska agresja na Morzu Azowskim, Szczyt Przyjaciół Spójności i zatwierdzenie umowy brexitowej
PAP/EPA/STRINGER

KONSEKWENCJE KRYZYSU WOJSKOWEGO W CIEŚNINIE KERCZEŃSKIEJ

Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła dekret prezydenta o stanie wojennym. Ma on obowiązywać przez miesiąc w 10 obwodach - wzdłuż granicy z Rosją, wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i Morza Azowskiego oraz wzdłuż granicy z Naddniestrzem.
Decyzja ma związek z niedzielnyum ostzeleniem i zajęciem przez Rosjan trzech okrętów marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji, Rosja ma plan zajęcia części ukraińskiego terytorium. Według ministra Pawła Klimkina, plany te dotyczą części wschodnich i południowych obwodów Ukrainy.
Tymczasem Rosja oskarżyła Ukrainę o sprowokowanie kryzysu
Według szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, ukraińskie okręty złamały międzynarodowe prawo, W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
na kryzys w ostrym tonie reaguje środowisko międzynarodowe, w tym także przedstawiciele polskiej dyplomacji
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że Rosja złamała prawo międzynarodowe. Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że to nie pierwsze agresywne działanie, którego w ostatnich latach dopuściła się Moskwa:
x Sz. Szynkowski vel Sęk: Rosja łamie prawo międzynarodowe - 28 sek
Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że pomimo eskalacji konfliktu na linii Rosja-Ukraina, Polska jest bezpieczna.
Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie, uważa, że Celem Rosji jest pełne podporządkowanie Ukrainy
Jak powiedział w radiowej Jedynce - Rosjanie chcą nękać swojego sąsiada:
x 1 A. Eberhardt o incydencie Rosji na Morzu Czarnym 15 sek.
Pełne dla Kijowa i żądanie od Rosji natychmiastowego zwrotu przetrzymywanych ukraińskich okrętów w porcie w Kerczu i uwolnienia marynarzy wyraziło NATO po nadzwyczajnej naradzie ambasadorów Sojuszu Północnoatlantyckiego z ich odpowiednikiem z Ukrainy.
Stanowisko Sojuszu w tej sprawie przedstawił sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
x 1 Szef NATO o poparciu dla Ukrainy i apelu do Rosji - 0'13" - B.Płomecka
Tłumaczenie:
"Nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły wojskowej przeciwko ukraińskim jednostkom i załogom. Dlatego wzywamy Rosję do natychmiastowego uwolnienia marynarzy i przetrzymywanych okrętów".
Działania Rosji skrytykowała także Komisja Europejska.
Tymczasemk Przetrzymywani przez Rosję ukraińscy marynarze zostali przewiezieni z okupowanego Krymu do Moskwy. Poinformował o tym adwokat jednego z marynarzy.
O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko.
Ukraińscy marynarze przewiezieni z Krymu do Moskwy 49 sek. - IAR, P. Buszko
----------
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie walczyć o pieniądze na Wspólną Politykę Rolną w nowym budżecie Unii Europejskiej. W Bratysławie szef polskiego rządu wziął udział w Szczycie Przyjaciół Spójności, czyli grupy krajów postulujących utrzymanie środków na spójność i Wspólną Politykę Rolną na poziomie porównywalnym do obecnego.
Mateusz Morawiecki mówił, że Polska będzie mocno i jednoznacznie zabiegać o unijne wsparcie dla rolnictwa:
x Bratysława: M. Morawiecki zapowiada walkę o pieniądze na Wspólną Politykę Rolną (22 sek.)
Premier Mateusz Morawiecki wyraził optymizm co tego, że nowy budżet będzie korzystny dla Polski. "Doprowadzimy do tego, że polityka spójności, czyli rozwoju infrastruktury, polityka innowacyjności i polityka wsparcia rolnictwa będą w odpowiedni sposób zaadresowane w końcowym kształcie budżetu" - mówił szef polskiego rządu w oświadczeniu po spotkaniu.
Gospodarz szczytu, premier Słowacji Peter Pellegrini podkreślił, że zwołał spotkanie przywódców na 2 tygodnie przed posiedzeniem Rady Europejskiej, która zajmie się unijnymi wydatkami. Słowacki premier opowiedział się za "ambitnym i zrównoważonym budżetem". Odniósł się też do intencji przyjaciół spójności wyrazonych we wspólnej deklaracji
Jak podkreślił, intencje "przyjaciół spójności" wyrazi wspólna deklaracja:
x 1 Premier Słowacji za ambitnym budżetem UE, wiceszef KE chce jego przyjęcia w 2019 roku / 0'22''
TŁUMACZENIE:
Celem deklaracji jest pokazanie jedności wśród jak największej liczby krajów. Powinniśmy mieć pozytywną narrację, potrzebujemy silnego i nowoczesnego budżetu europejskiego. Deklaracja powinna zdecydowanie obejmować całe wieloletnie ramy finansowe, a nie tylko poszczególne polityki. Brzmienie deklaracji nie powinno być dzielące, powinno respektować nasze narodowe stanowiska.
Deklaracja przyjęta na Szczycie Przyjaciół Spójności w Bratysławie głosi, że polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna w budżecie na lata 2021-2027 powinna być uproszczona oraz efektywnie i odpowiednio elastyczna dla państw członkowskich. "Obie polityki powinny być finansowane na poziomie budżetu 2014-2020" - czytamy w deklaracji. Jak podkreślono, w celu zapewnienia przewidywalności i długoterminowego planowania, wstępnie przydzielone "koperty narodowe", czyli kwoty przyznane na państwo, powinny być zabezpieczone przez cały okres sześcioletniego budżetu.
----------
\
Umowa brexitowa została dziś zatwierdzona, Polska mówi, że jej interesy są zagwarantowane. Dokument, liczący prawie 600 stron szczegółowo określa warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do umowy brexitowej jest dołączona deklaracja polityczna zapowiadająca przyszłe rozmowy Brukseli z Londynem w sprawie nowej, unijno-brytyjskiej umowy handlowej. Beata Płomecka.
SPEC Umowa brexitowa zatwierdzona, interesy Polski zagwarantowane - 1.02
Brexit będzie albo bolesny, albo bezsensowny - uważa były premier Zjednoczonego Królestwa.
Tony Blair ostrzegł w rozmowie z BBC, że układ o wyjściu ze Wspólnoty nie zadowoli ani zwolenników brexitu, ani jego przeciwników.
x T.Blair: brexit będzie albo bolesny, albo bezsensowny - 0'22" - A.Dąbrowski
"Dylemat wygląda tak. Po pierwsze, możemy wyjść ze wspólnego rynku, co - przynajmniej w krótkiej i średniej perspektywie - uderzy w naszą gospodarkę. To brexit bolesny. Po drugie, można zrobić to, czego chce Theresa May: pozostać ściśle związanymi z unijnymi regułami. To z kolei brexit bezsensowny. Wybór jest więc między brexitem bolesnym i pozbawionym sensu. To z tego wynikają wszystkie kłopoty, jakie dotąd mieliśmy".
szef Rady Europejskiej Donald Tusk komentując zatwierdzenie umowy, powiedział że Nie ma powodu do świętowania
x D.Tusk o brexicie - nie ma powodu do świętowania 18 sek
Szef Rady Europejskiej dodał że teraz przed Wielką Brytanią i Unią Europejską trudny proces ratyfikacji umowy brexitowej. Problemy raczej nie są spodziewane w państwach 27-mki i w Parlamencie Europejskim, ale bardzo niepewny jest wynik w brytyjskim parlamencie, gdzie wielu posłów uważa, że porozumienie godzi w interesy Wielkiej Brytanii.
I to już wsyzs

Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła dekret prezydenta o stanie wojennym. Ma on obowiązywać przez miesiąc w 10 obwodach - wzdłuż granicy z Rosją, wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i Morza Azowskiego oraz wzdłuż granicy z Naddniestrzem. Decyzja ma związek z niedzielnyum ostzeleniem i zajęciem przez Rosjan trzech okrętów marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Obie strony zrzucają na siebie odpowiedzialność za incydent, a sytuację w zdecydowanym tonie komentują zarówno organizacje międzynarodowe, jak i państwa Zachodu, w tym i Polska. Do sytuacji odnieśli się także przedstawiciele NATO i Komisji Europejskiej.

SZCZYT PRZYJACIÓŁ SPÓJNOŚCI

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie walczyć o pieniądze na Wspólną Politykę Rolną w nowym budżecie Unii Europejskiej. W Bratysławie szef polskiego rządu wziął udział w Szczycie Przyjaciół Spójności, czyli grupy krajów postulujących utrzymanie środków na spójność i Wspólną Politykę Rolną na poziomie porównywalnym do obecnego. Mateusz Morawiecki mówił, że Polska będzie mocno i jednoznacznie zabiegać o unijne wsparcie dla rolnictwa.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził optymizm co tego, że nowy budżet będzie korzystny dla Polski. "Doprowadzimy do tego, że polityka spójności, czyli rozwoju infrastruktury, polityka innowacyjności i polityka wsparcia rolnictwa będą w odpowiedni sposób zaadresowane w końcowym kształcie budżetu" - mówił szef polskiego rządu w oświadczeniu po spotkaniu.

Deklaracja przyjęta na Szczycie Przyjaciół Spójności w Bratysławie głosi, że polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna w budżecie na lata 2021-2027 powinna być uproszczona oraz efektywnie i odpowiednio elastyczna dla państw członkowskich. "Obie polityki powinny być finansowane na poziomie budżetu 2014-2020" - czytamy w deklaracji. Jak podkreślono, w celu zapewnienia przewidywalności i długoterminowego planowania, wstępnie przydzielone "koperty narodowe", czyli kwoty przyznane na państwo, powinny być zabezpieczone przez cały okres sześcioletniego budżetu.

UMOWA BREXITOWA ZATWIERDZONA

Dokument, liczący prawie 600 stron szczegółowo określa warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do umowy brexitowej jest dołączona deklaracja polityczna zapowiadająca przyszłe rozmowy Brukseli z Londynem w sprawie nowej, unijno-brytyjskiej umowy handlowej.

Brexit będzie albo bolesny, albo bezsensowny - uważa były premier Zjednoczonego Królestwa. Tony Blair ostrzegł w rozmowie z BBC, że układ o wyjściu ze Wspólnoty nie zadowoli ani zwolenników brexitu, ani jego przeciwników.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk komentując zatwierdzenie umowy, powiedział że Nie ma powodu do świętowania. Szef Rady Europejskiej dodał że teraz przed Wielką Brytanią i Unią Europejską trudny proces ratyfikacji umowy brexitowej. Problemy raczej nie są spodziewane w państwach 27-mki i w Parlamencie Europejskim, ale bardzo niepewny jest wynik w brytyjskim parlamencie, gdzie wielu posłów uważa, że porozumienie godzi w interesy Wielkiej Brytanii.


Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt