Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.07.2018 13:56
  • Magazyn Mija Tydzień 06.07.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w PE, coroczna narada ambasadorów oraz Forum Regionów Trójmorza w Jasionce koło Rzeszowa
Foto: Diliff/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

POLSKA WIZJA ROZWOJU UE

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na koniec swojej wizyty w Strasburgu, że "Polska chce pomóc Unii Europejskiej w wyjściu z kryzysu". Jak mówił - "chcemy silnej Polski w silnej Europie".

W środę premier wygłosił przemówienie przed Parlamentem Europejskim, później wziął udział w debacie z europosłami. To w ramach cyklu "Przyszłość Europy", w którym przywódcy krajów europejskich zapraszani są do Strasburga. Wizytę premiera zakończyła wspólna konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego.

Przedstawiając w Parlamencie Europejskim polską propozycję rozwoju Wspólnej Europy, polski premier przedstawił trzy najważniejsze kierunki. Pierwszy z nich - to kontynuacja rewolucji przemysłowej. Drugi - to działania na rzecz stworzenia solidarnego związku państw, dbających o wspólne bezpieczeństwo. Kierunek trzeci - to zwiększenie u Polska w UE działu państw narodowych i roli ich parlamentów. Premier określił ten kierunek jako budowę "unii obywatelskiej - społecznie wrażliwej.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było ósmą z serii debat w Parlamencie Europejskim poświęconych przyszłości Europy. Wcześniej głos zabierali w nich premierzy Irlandii, Chorwacji, Portugalii, Belgii, Luksemburga i Holandii oraz prezydent Francji.

ODPRAWA AMBASADORÓW W WARSZAWIE

Do warszawy przyjechali polskcy ambasadorowie z całego świata na coroczną naradę.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie Andrzej Duda mówił polskim dyplomatom o najważniejszych zadaniach w ramach polskiej polityki zagranicznej. Wspomniał o członkostwie Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz o pozycji Polski w Unii Europejskiej. Prezydent apelował, aby ambasadorowie szukali w europejskich stolicach poparcia dla polskich racji w sporze z Brukselą.

Narada ambasadorów to dorocznie spotkanie dyplomatów reprezentujących Polskę na świecie. Omawiają oni najważniejsze zadania polskiej polityki zagranicznej i rozmawiają o sprawach związanych z codziennym funkcjonowaniem placówek. Dzisiaj spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział podczas dorocznej odprawy ambasadorów, że obecnie Polska znajduje się w ważnym momencie dla kształtowania polityki zagranicznej. Dlatego spotkanie zorganizowano w lipcu, a nie jak ubiegłym roku, we wrześniu. W odprawie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział, że o skutecznej polityce zagranicznej państwa można mówić wtedy, gdy instytucje takie jak prezydent, premier, rząd, marszałkowie Sejmu i Senatu ze sobą współpracują.

Dyplomaci spotkali się z najwyższymi przedstawicielami polskich władz, ale także z szefami dyplomacji Belgii i Japonii, Diderem Reyndersem oraz Taro Kono. Rozmowy dotyczyły, m.in. rozwoju stosunków dwustronnych oraz problematyki bezpieczeństwa.

FORUM REGIONÓW TRÓJMORZA

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że Inicjatywa Trójmorza jest przedsięwzięciem sprawczym i systematycznym, a nie teoretycznym i sezonowym. W wystąpieniu na Forum Regionów Trójmorza w Jasionce koło Rzeszowa, prezydent mówił, że 12 państw obszaru Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego zamiast budowy podziałów w Europie, chce prowadzić działania na rzecz integracji regionu.

Jest szansa na powołanie zgromadzenia parlamentarnego krajów Trójmorza - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który również był gościem spotkania. Marszałek Sejmu uważa, że inicjatywa może powstać w przyszłym roku.

Trójmorze skupia 12 państw leżących w pobliżu Morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyku. W zakończonym w tym tygodniu Forum uczestniczyło około pół tysiąca osób.

Na magayzn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt