Logo Polskiego Radia
Print

Triumf polskich siatkarzy na mistrzostwach świata

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 05.10.2018 14:27
  • W magazynie "Widziane z Polski" mówimy m.in. o sukcesie polskich siatkarzy, spotkaniu ministrów obrony NATO, Dębowej Alei pod Chicago i polskich archeologach, którzy prowadzili prace w Bire, w Libanie
Wielki sukces odnieśli polscy siatkarze, którzy pokonali w Turynie Brazylijczyków 3:0 w finale mistrzostw świata i obronili tytuł
Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sukcesie polskich siatkarzy, którzy pokonali w Turynie Brazylijczyków 3:0 w finale mistrzostw świata i obronili tytuł. Te same drużyny zmierzyły się w decydującym spotkaniu w poprzednim turnieju tej rangi w 2014 roku w Katowicach - wówczas biało-czerwoni wygrali 3:1.

Relacjonujemy także spotkanie ministrów obrony NATO w Brukseli. Sojusz Północnoatlantycki apeluje do Rosji, by wstrzymała prace nad systemem pocisków manewrujących. Chodzi o broń, którą Moskwa miała zacząć rozmieszczać w Obwodzie Kaliningradzkim. NATO twierdzi, że Rosja łamie w ten sposób międzynarodowe traktaty. Sprawa była jednym z głównych tematów rozmów spotkania ministrów obrony krajów Sojuszu.

W programie również szczegóły akcji sadzenia dębów w miejscowości Yorkville pod Chicago, gdzie powstała Dębowa Aleja na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa posadzono na terenie Młodzieżowego Ośrodka Związku Narodowego Polskiego - jednej z najważniejszych polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych. Dębowa Aleja składa się z ponad stu drzew. W ich sadzeniu uczestniczyli przedstawiciele niemal wszystkich polonijnych organizacji.

Z organizatorkami akcji sadzenia dębów na cześć Niepodległej - Heleną Sołtys i Bernadettą Manturo ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce - rozmawiał w Chicago Piotr Orłowski.

Odwiedzamy również Pikieliszki, gdzie odbyły się najważniejsze dla Polaków na Litwie, dożynki.

Naszym gościem jest Mira Stanisławska- Meysztowicz, Polka od ponad 50-ciu lat mieszkajaca w Australii, założycielka Fundacji "Nasza Ziemia".

Polscy archeolodzy przez miesiąc prowadzili prace w pałacu emirów Akkaru z czasów Imperium Osmańskiego w Bire w Libanie. To pierwsze wykopaliska archeologiczne w tym kraju poświęcone temu okresowi historycznemu. Polacy sprawdzali, jak głęboko sięgają fundamenty Serai Merheb w Bire, na czym stoi pałac i czy jego mury są postawione na innej budowli. Polakom w pracach towarzyszyli syryjscy uchodźcy.

Ich zatrudnienie było możliwe dzięki środkom z programu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej „Cash for work”. Jest on finansowany z rządowego funduszu Polska Pomoc MSZ.

Z kierującym pracami w Bire archeologiem doktorem Karolem Juchniewiczem rozmawia Katarzyna Ingram.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W magazynie kolejny odcinek cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, przybliżający postać Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dzięki jego staraniom powstała Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt