Logo Polskiego Radia
Print

Wkrótce V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.09.2018 17:07
  • W magazynie m.in. o nowej ambasador USA w Polsce, poradniku MSZ dla przedsiębiorców w związku z Brexitem i Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", zachęca do udziału w V Światowym Zjeździe Polonii w Warszawie
Foto: flickr.com/drabikpany

W magazynie "Widziane z Polski" przedstawiamy nową ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Rozpoczynająca urzędowanie w Warszawie, Georgette Mosbacher złożyła listy uwierzytelniające prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W programie mówimy też o poradniku, który Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało dla polskich przedsiębiorców w związku z Brexitem. Umieszczony w internecie dokument ma pomóc polskim biznesmenom przygotować się na możliwe scenariusze po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Z gościem programu Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", rozmawiamy o przygotowaniach do V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie. Spotkanie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W audycji relacjonujemy również Narodowe Czytanie, z udziałem Polonii, w Wiedniu. Mówimy też o obchodach 335 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 35 rocznicy obecności na Kahlenbergu Jana Pawła II, z udziałem marszałka Senatu RP, Stanisława Karczewskiego. Naszym rozmówcą jest Jolanta Róża Kozłowska, ambasador RP w Austrii.

Michał Woroch i Maciej Kamiński udowadniają, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Polscy podróżnicy na co dzień poruszają się na wózkach inwalidzkich. W 2016 roku wyruszyli w podróż samochodem terenowym po obu Amerykach. Przez 2 lata przejechali ponad 40 tysięcy kilometrów goszcząc w kilkunastu krajach. Dojechali między innymi do najdalej wysuniętego zakątka Argentyny oraz na Alaskę. Obecnie zbliżają się do mety. Jadą z Chicago z stronę Waszyngtonu oraz Nowego Jorku. O szczegółach projektu z Michałem Worochem rozmawia Piotr Orłowski.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W programie kolejny odcinek cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, przybliżający postać Jędrzeja Moraczewskiego, pierwszego premiera odrodzonej Polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt