Logo Polskiego Radia
Print

"Gościńcem ku Niepodległości" - polsko- litewska inicjatywa

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 29.06.2018 23:14
  • W magazynie m.in. o nowelizacji ustawy o IPN, podpisaniu umowy na dostawy gazu LNG z USA i projekcie "Bezpieczny Polak"
Rowerzyści ruszyli spod ławeczki Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, aby dotrzeć na metę– mauzoleum Matka i Serca Syna na cmentarzu na Rossie
Maria Koc, wicemarszałek Senatu RP z uczestnikami rajduMaria Koc, wicemarszałek Senatu RP z uczestnikami rajduFoto: zw.lt

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, ustawy która budziła kontrowersje m.in. w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez parlament nowelizację ustawy o IPN. Nowelizacja uchyla m.in. artykuł: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej .

Mówimy także o porozumieniu zawartym w Waszyngtonie między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a dwiema amerykańskimi firmami zajmującymi się eksportem skroplonego gazu LNG. dzięki temu porozumieniu za 5 lat Polska może być niezależna od dostaw gazu ziemnego z Rosji.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienie ze spółkami Port Arthur LNG oraz Venture Global LNG. Firmy te budują nad Zatoką Meksykańską terminale skraplające gaz ziemny, które zostaną oddane do użytku w latach 2022-23. Wtedy PGNiG zacznie kupować rocznie 5,5 miliarda ton gazu ziemnego. "To prawie jedna trzecia tego, co obecnie sprzedawane jest w naszym kraju. To sporo" - powiedział prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo Piotr Woźniak.

Do Wilna dotarł rajd rowerowy "Gościńcem ku Niepodległości". Rowerzyści jadący szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego ruszyli spod ławeczki Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, aby dotrzeć na metę – mauzoleum Matka i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

Rajd, o trasie 668 km, przybiegał pod hasłem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i był objęty patronatem honorowym, m.in. wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i mer rejonu wileńskiego Marii Rekść. Wicemarszałek i mer w ostatnim dniu dołączyły do uczestników rajdu i do Wilna wjechały na rowerach.

Przenosimy się też do Kosowa na ukraińskim Pokuciu, gdzie odbyła się konferencja „Dziedzictwo historyczno-kulturowe, architektoniczne i przyrodnicze lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego”. Lecznica Apolinarego Tarnawskiego była znanym w dwudziestoleciu uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżały elity II Rzeczypospolitej. Organizatorzy sympozjum odnaleźli specjalistów, którzy prowadzili badania naukowego nad sławną lecznicą.

W programie również szczegóły projektu "Bezpieczny Polak".

Naszym gościem jest Andre Kudelski, Szwajcar o polskich korzeniach. Po wyjeździe z ojczyzny w młodym wieku i dekadach pracy za granicą, dziś znowu odnajduje w sobie polskość.

W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W programie pierwsza część cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej".

Do wysłuchania audycji zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt